Czy bojkot sieci handlowych wpłynął na decyzje zakupowe?
FMCG

Czy bojkot sieci handlowych wpłynął na decyzje zakupowe?

31 maja, 2022

3 minuty

Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie obserwowaliśmy, jak międzynarodowe firmy wycofują się lub zawieszają swoją działalność na terenie Rosji. Jednak nie wszyscy zdecydowali się na taki krok, co doprowadziło do bojkotu poszczególnych marek produktowych i całych sieci handlowych. Czy bojkot sieci handlowych przełożył się na faktyczne decyzje zakupowe Polaków?

Na prośbę wiadomościhandlowe.pl sprawdziliśmy plany zakupowe naszych użytkowników, by ocenić, jak zmieniła się popularność sieci handlowych, które zdecydowały się pozostać aktywne na rynku rosyjskim mimo wybuchu wojny. Zweryfikowaliśmy dane dotyczące Auchan, Leroy Merlin oraz Decathlon.

Auchan traci na popularności  

W przypadku spożywczych sieci handlowych zauważalny jest wyraźny spadek popularności. W marcu i kwietniu 2022 r. zainteresowanie zakupami w Auchan spadło o 23% względem analogicznego okresu w roku 2021 oraz o 21% względem początku roku (styczeń-luty). Jak to wygląda w porównaniu do sieci spożywczych, które zdecydowały się wycofać z Rosji? Zainteresowanie zakupami od marca do kwietnia wzrosło w nich o ok. 8% względem roku poprzedniego. 

Co ciekawe, wyraźna niechęć do zakupów w Auchan była widoczna w okresie Świąt Wielkanocnych. W święta 2021 r. udział tej sieci na listach zakupów wynosił 3,9%, z kolei w analogicznym czasie tego roku już tylko 1,8%. Pomimo wzrostu liczby użytkowników aplikacji, produkty z Auchan były dodawane 53% rzadziej niż w 2021

Decathlon i Leroy Merlin – nastroje są niepewne 

W przypadku sieci Leroy Merlin i Decathlon wpływ wojny na decyzje zakupowe użytkowników Listonic nie jest tak zauważalny. Porównując okres od marca do kwietnia w 2021 i 2022 roku, w przypadku sieci Decathlon nastąpił wzrost zainteresowania o blisko 4% na korzyść 2022, a zakupy w Leroy Merlin cieszyły się większą popularnością o prawie 2%. Jednak ten wzrost może wynikać ze zwiększającej się liczby użytkowników aplikacji na przestrzeni roku. 

Gdy porównamy miesiące: marzec i kwiecień (po wybuchu wojny) ze styczniem i lutym (przed wybuchem), widzimy wyraźny spadek zainteresowania w tych sieciach o 15-20%. Mimo to ciężko jednoznacznie wskazywać na wpływ wojny, ponieważ podobne różnice są zauważalne w zestawieniu miesięcznym z 2021 roku i mogą być związane z trendami sezonowymi. 

Bojkot – jak jest naprawdę? 

Jedynie w przypadku sieci Auchan jesteśmy w stanie potwierdzić wpływ wojny na plany zakupowe użytkowników aplikacji Listonic. Musimy zwrócić uwagę, że około 90-95% list zakupów w Listonic dotyczy zakupów codziennych (spożywczych, chemii gospodarstwa domowego czy kosmetycznych), dlatego dane dotyczące sieci Decathlon i Leroy Merlin mogą nie odzwierciedlać pełnych planów zakupowych w tych kategoriach produktowych. Jednak co jest pewne – mimo finalnej decyzji o zawieszeniu działalności w Rosji przez Decathlon, obie sieci odnotowały spore starty wizerunkowe, a organizatorzy bojkotu ciągle bacznie im się przyglądają.

 

Przeczytaj również:
Ranking popularności sieci handlowych 2022
Współpraca Listonic z sieciami handlowymi
Zwrot z inwestycji w reklamę na listach zakupów

Udostępnij