Brand safety w reklamie internetowej

Brand safety w reklamie internetowej

1 lipca, 2021

3 minuty

Aplikacje mobilne są doskonałym miejscem do reklamy produktów i usług, nie tylko ze względu na swoją popularność i zasięg, ale także z uwagi na aspekty związane z brand safety. Dawniej reklamodawcy zwracali na to mniejszą uwagę, jednak dynamiczny rozwój internetu oraz chęć szybkiego zysku wielu portali i wydawców, takich jak Facebook, zmusiły firmy do skupienia się na tym zagadnieniu.

Zgodnie z raportem IAB Polska “Dobre praktyki w obszarze reklamy”:

Rozwój internetu i rosnące w dynamicznym tempie budżety reklamowe w tym kanale sprawiają, że poprawa Brand Safety stała się jednym z najważniejszych elementów planowania i egzekucji kampanii reklamowych. Świadome i odpowiedzialne marki rozumieją znaczenie kontekstu reklam. Znanych jest wiele przykładów naruszenia wizerunku firmy poprzez wyświetlenie jej reklam wśród nieodpowiednich treści (np. odwołujących się do radykalnych poglądów politycznych, wiadomości o katastrofach lub nieprawdziwych informacji).

Firmy takie jak Unilever czy Procter&Gamble wielokrotnie ogłaszały wstrzymanie emisji reklam na Facebooku czy YouTube z powodu kwestii związanych z tzw. bezpieczeństwem marki. Takie informacje regularnie pojawiają się w aktualnościach.

O brand safety

To otoczenie, w którym wyświetla się reklamy, aby uniknąć ryzyka kryzysu wizerunkowego dla marek. Gdy marka pojawia się na stronach umożliwiających pobieranie nielegalnych plików, ryzykuje posądzenie o wspieranie piractwa. Podobnie, gdy reklamy są wyświetlane obok treści dotyczących katastrof czy tragedii, może to zaszkodzić reputacji marki. Każde nieodpowiednie wyświetlenie reklamy niesie ryzyko wizerunkowe, finansowe czy nawet prawne.

Jakie kategorie treści należy wykluczyć?

Treści naruszające prawo i społecznie szkodliwe lub sprzeczne z dobrymi obyczajami, w tym przede wszystkim:

 • pirackie, naruszające prawa autorskie lub prawa własności intelektualnej,
 • propagujące przemoc, terroryzm i nawołujące do przestępstw,
 • promujące rasizm, neofaszyzm, nazizm,
 • szerzące faszyzm, totalitaryzm,
 • dyskryminujące lub ksenofobiczne,
 • promujące hazard,
 • propagujące pedofilię, pornografię,
 • promujące narkotyki, substancje psychoaktywne,
 • zawierające złośliwe oprogramowanie/spyware/malware/trojany,
 • niemoralne lub nieetyczne.

W rzeczywistości wszystkie firmy zaangażowane w realizację kampanii reklamowej ponoszą odpowiedzialność za ochronę wizerunku swoich klientów. Wydawcy, agencje reklamowe, reklamodawcy i dostawcy narzędzi mają możliwość minimalizacji ryzyka poprzez odpowiednie strategie, działania oraz monitorowanie kampanii pod kątem brand safety.

Wdrażanie brand safety w kampaniach reklamowych

Najczęstsze praktyki to:

Każda marka powinna:

 • określić największe ryzyka dla swojej marki i odpowiednio zdefiniować brand safety,
 • sprawdzić narzędzia używane w kampanii pod kątem możliwości wykluczenia ryzykownych kontekstów,
 • tworzyć whitelisty i blacklisty domen,
 • współpracować z zaufanymi wydawcami oraz monitorować kampanie.

Skuteczność działań nigdy nie będzie 100%, ale odpowiednio zaplanowane strategie mogą zminimalizować ryzyko. Ważne jest również korzystanie z zaufanych i sprawdzonych wydawców, u których ryzyko związane z brand safety jest minimalne.

Aplikacje Listonic, Moja Gazetka, Momly czy Waterful, dostępne w portfolio Listonic ads, pokazują, że istnieją platformy o minimalnym ryzyku brand safety, które mogą być skutecznymi narzędziami do promocji produktów i usług.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak pielęgnujemy brand safety w naszych aplikacjach? Koniecznie skontaktuj się z nami – odpowiemy na każde pytanie! Sprawdź też naszą ofertę reklamową.

Chcesz wiedzieć więcej?

Bądź na bieżąco w branży FMCG
i aplikacji zakupowych dzięki naszemu newsletterowi!

Udostępnij