Capping a frequency – czym się różnią?
Reklama

Capping a frequency – czym się różnią?

3 czerwca, 2024

2 minuty

W świecie digital marketingu, terminologia związana z optymalizacją kampanii reklamowych często bywa myląca. Dwa pojęcia, które często budzą wątpliwości, to capping i frequency.  Są to metryki powiązane ze sobą, ale nie tożsame. Dowiedz się czym się od siebie różnią!

Czym jest capping?

Capping określa ile razy pojedynczy użytkownik może zobaczyć daną reklamę w określonym czasie. Innymi słowy, jest to ograniczenie nałożone na liczbę wyświetleń reklamy dla jednego użytkownika. Przykładowo, jeśli ustawimy capping na 3 w ciągu jednego dnia, oznacza to, że każdy użytkownik zobaczy daną reklamę maksymalnie trzy razy w ciągu tego dnia.

Nadmierne wyświetlanie tej samej reklamy może irytować użytkowników i prowadzić do budowania negatywnego wizerunku marki. Dzięki ustawieniu odpowiedniego cappingu możesz uniknąć zbyt dużej liczby wyświetleń przez jednego użytkownika, tym samym kierując reklamę do szerszego grona odbiorców.

Dodatkowo, nałożenie cappingu może:

  • pomóc w optymalizacji budżetu kampanii,
  • optymalizować koszt dotarcia do UU,
  • wzmacniać brand awarness w skali dnia, tygodnia, czy miesiąca w sposób kontrolowany.

Co to jest frequency w reklamie?

Frequency to średnia liczba wyświetleń reklamy przez pojedynczego użytkownika w danym okresie. Ta metryka wynikająca bezpośrednio z cappingu, pomaga określić, jak często użytkownicy widzą reklamę w trakcie trwania kampanii, co pozwala na ocenę jej “intensywności”.

Przykładowo, jeżeli ustalimy capping na poziomie 3, oznacza to, że każdy użytkownik może zobaczyć daną reklamę maksymalnie trzy razy. Jednakże, nie wszyscy użytkownicy zobaczą reklamę dokładnie trzy razy. Przyczyną tego mogą być różne zachowania użytkowników. Niektórzy mogą użyć aplikacji tylko raz w trakcie trwania kampanii, a inni mogą korzystać z niej regularnie, ale mimo to nie zobaczą reklamy więcej niż jeden raz (nie trafią na nią w trakcie swojej sesji). Ostatecznie, metryka frequency, czyli rzeczywista częstotliwość wyświetleń reklamy, może być niższa od ustalonego cappingu. Jeśli założony capping wynosi 3, rzeczywista częstotliwość (FQ) może wynosić np. 2,76.

Cappingiem a frequency – najważniejsze różnice

Capping to maksymalny limit wyświetleń reklamy na użytkownika, a frequency to rzeczywista częstotliwość, którą kampania osiągnęła. Są to metryki powiązane ze sobą, ale nie tożsame. Capping ustala górną granicę, podczas gdy frequency pokazuje, jak często reklama była rzeczywiście widziana przez użytkowników.

Oba te podejścia są istotne dla efektywnego zarządzania kampaniami reklamowymi online. Prawidłowe wykorzystanie zarówno cappingu, jak i frequency może pomóc reklamodawcom w osiągnięciu lepszych wyników, zwiększając zaangażowanie użytkowników i optymalizując wydatki reklamowe.

 

Interesują cię inne branżowe teksty? Sprawdź:
Jak przygotować skuteczną kreację reklamową
Marketing behawioralny a retargeting
AI w marketingu – wykorzystanie

 

Udostępnij