Ranking chipsów – najchętniej wybierane marki
FMCG

Ranking chipsów – najchętniej wybierane marki

22 stycznia, 2024

2 minuty

Nawet w okresie wzrostu cen, polscy konsumenci nie rezygnują ze słonych przekąsek! Rynek chipsów w naszym kraju jest już wart 2,6 mld zł. Rośnie nie tylko wartość sprzedaży , ale również sprzedaż ilościowa tego rodzaju przekąsek. Sprawdziliśmy, które marki chipsów i chrupków są najpopularniejsze wśród użytkowników Listonic i na tej podstawie stworzyliśmy najnowszy ranking.

Chipsy, jako jedna z głównych kategorii słonych przekąsek, cieszą się dużym zainteresowaniem. Mimo że są produktem impulsowym, często znajdują się na listach zakupów użytkowników aplikacji Listonic. Wartość Brand Loyalty Index (BLI) dla chipsów wynosi niemal 9,5%. Oznacza to, że średnio co 10 wpis na listę zakupów dotyczący chipsów zawiera konkretną, preferowaną markę.

Brand Loyalty Index

Brand Loyalty Index, a także udział poszczególnych marek na tle konkurencji, możesz sprawdzić dzięki Brand Performance. To nasze autorskie narzędzie analityczne, pozwalające na bieżący monitoring danych z list zakupów Listonic.

>> wejdź na stronę Brand Performance <<

Zmiany w popycie

Do czerwca 2023 roku popyt na chipsy i chrupki utrzymywał się na niemal identycznym poziomie co rok wcześniej. Jednak od lipca odnotowaliśmy zauważalne spadki, które utrzymywały się aż do listopada. W tym okresie popyt był znacznie mniejszy niż w 2022 roku. Dopiero w grudniu zauważyliśmy wzrost zainteresowania zakupem słonych przekąsek, osiągający poziom bardzo zbliżony do grudnia 2022 roku.

Średnioroczna ilość dodanych chipsów i chrupków do list zakupów Listonic w 2023 roku wyniosła o 7,42% mniej, w porównaniu do roku 2022.

Ranking chipsów wg danych z aplikacji Listonic

Ranking marek chipsów i chrupków

Rok 2023 przyniósł także istotne zmiany w hierarchii preferencji użytkowników Listonic, w porównaniu do roku 2022. Marka Lay’s utrzymała swoją dominującą pozycję jako lider kategorii chipsów i chrupków. Pringles przesunęła się z trzeciego na drugie miejsce, a na trzecim miejscu znalazła się marka Cheetos. Największym zaskoczeniem jest spadek popularności marki Crunchips, która w roku 2022 zajmowała drugą pozycję, a teraz znalazła się na piątym miejscu. Zmienne preferencje konsumentów podkreślają dynamiczny charakter branży przekąsek, gdzie konkurencja i ewolucja smaków mają istotny wpływ na kształtowanie rankingu.

Ranking marek chipsów wg danych z aplikacji Listonic

 

Jeśli interesują Cię podobne rankingi, koniecznie sprawdź nasz najnowszy Ranking Popularności Marek FMCG 2023

Przeczytaj również:
Ranking jogurtów
Ranking czekolad

Udostępnij