Ranking czekolady – najpopularniejsze marki
FMCG

Ranking czekolady – najpopularniejsze marki

3 stycznia, 2023

2 minuty

Każdego roku  na słodycze wydajemy łącznie ponad 800 zł, z czego aż 200 zł przeznaczamy na zakup czekolady. Statystyczny Polak zjada około 5,7 kg czekolady rocznie, a według ekspertów z Euromonitor do 2027 roku jej średnie spożycie wzrośnie jeszcze o 0,5 kg. Te imponujące wartości skłoniły nas do przeanalizowania list zakupowych Listonic. Na ich podstawie stworzyliśmy ranking najpopularniejszych marek czekolady.

Rynek czekolady w Polsce

Polska zajmuje czwarte miejsce w rankingu największych eksporterów czekolady na świecie. Wartość rodzimego rynku w czerwcu 2022 sięgnęła 8,483 mld zł, czyli o blisko 11% więcej niż rok wcześniej (źródło). Największymi producentami czekolady w Polsce są firmy w całości lub częściowo z zagranicznym kapitałem, takie jak Lotte Wedel, Wawel, Ferrero i Mondelez. Producenci z polskim kapitałem to Terravita, Mieszko i Goplana.


Zainteresowanie zakupem czekolady

Czekolada, podobnie jak inne słodycze, należy do produktów impulsowych – kupowanych bez wcześniejszej intencji. Mimo to bardzo często pojawia się na listach zakupów Listonic. Jej zakup planowany jest najczęściej w okolicach świąt zarówno Wielkanocnych, jak i Bożego Narodzenia, czyli na przełomie marca i kwietnia oraz w grudniu. W okresach świątecznych liczba dodań czekolady do list zakupów wzrasta średnio o 50% względem pozostałych miesięcy w roku. 

W 2022 roku użytkownicy Listonic planowali kupić średnio 3% mniej czekolady niż w roku 2021. Różnice można zaobserwować na wykresie.

Zainteresowanie zakupem czekolady

 

Przywiązanie do marki czekolady

Czekolada, jako produkt impulsowy, nie cieszy się wysokim przywiązaniem konsumentów do marki. Wskaźnik  Brand Loyalty Index (BLI) dla tego produktu wynosi 4,65%. Oznacza to, że około co 20 produkt jest dodawany do list zakupów z określoną marką

Największym przywiązaniem do marki, a tym samym największą wartością BLI w kategorii czekolady cieszą się marki Milka (1,48%), Wedel (0,95%) i Kinder Chocolate (0,63%).

Więcej o Brand Loyalty Index – tutaj.

Ranking marek czekolady

W rankingu uwzględniliśmy 10 najpopularniejszych marek czekolady na listach zakupów Listonic. W prawej kolumnie znajduje się udział procentowy danej marki spośród wszystkich brandów czekolad dodawanych do list zakupów Listonic na przełomie ostatnich dwóch lat.

Ranking Marek Czekolady

Jeśli interesują Cię podobne rankingi, koniecznie sprawdź nasz najnowszy raport zawierający szczegółową analizę produktów z przykładowego koszyka zakupowego Polaków  – Ranking Popularności Marek FMCG!

Przeczytaj również:
Ranking sieci handlowych 2022
Jakie jogurty najczęściej kupują Polacy?

Udostępnij