Ranking czekolady – najpopularniejsze marki
FMCG

Ranking czekolady – najpopularniejsze marki

5 stycznia, 2024

2 minuty

Statystyczny Polak zjada około 5.7 kg czekolady rocznie, a według ekspertów z Euromonitor, do 2027 roku wartość ta wzrośnie jeszcze o 0.5 kg. Skłoniło to nas do przeanalizowania list zakupowych Listonic i sprawdzenia, po jakie marki czekolady sięgamy najczęściej!

Zainteresowanie zakupem czekolady

Czekolada, podobnie jak inne słodycze, należy do produktów impulsowych – kupowanych bez wcześniejszej intencji. Mimo to, dość często pojawia się na listach zakupów użytkowników Listonic. Jej zakup planowany jest najczęściej w okolicach świąt zarówno Wielkanocnych, jak i Bożego Narodzenia, czyli na przełomie marca i kwietnia oraz w grudniu. W okresach świątecznych liczba dodań czekolady do list zakupów wzrasta średnio o 50% względem pozostałych miesięcy w roku. 

Zainteresowanie zakupem czekolady w 2023 roku wygląda bardzo podobnie do tego, zaobserwowanego w roku 2022. W ujęciu rocznym wzrosło o 1.01%.

Poniższy wykres przedstawia, jak kształtował się popyt na czekoladę wśród użytkowników Listonic w latach 2022-2023.

Ranking marek czekolady 2023

Przywiązanie do marki czekolady

Poziom przywiązania do marki – oznaczony jako Brand Loyalty Index (BLI) – dla całej kategorii czekolady w 2023 roku wyniósł 5.44%. Oznacza to, że spośród wszystkich dodań czekolady do list zakupów, co 20 produkt był dodawany do list zakupów ze wskazaniem określonej marki

Wartości wskaźnika BLI, a także udział poszczególnych marek na tle konkurencji w wybranych kategoriach produktów, możesz sprawdzić dzięki Brand Performance. To nasze autorskie narzędzie analityczne, pozwalające na bieżący monitoring danych z list zakupów Listonic.

>> wejdź na stronę Brand Performance <<

Ranking marek czekolady

W rankingu uwzględniliśmy 10 marek czekolady, które w roku 2023 pojawiały się na listach zakupów najczęściej. W porównaniu do danych z roku 2022, aż 5 marek zmieniło swoją dotychczasową pozycję w rankingu, a jedna pojawiła się w zestawieniu po raz pierwszy.

Marka Wedel zdetronizowała dotychczasową liderkę – Milkę, zyskując aż o 21.98% więcej udziału na listach zakupów niż w roku 2022. Milka natomiast straciła 8.60%. Kinder Chocolate i Lindt zachowały swoje miejsca w zestawieniu, pomimo spadku udziału kolejno o 5.28% i 2.67%. Alpen Gold, choć straciła 0.46% dotychczasowego udziału, awansowała z 6 na 5 miejsce, zamieniając pozycje z marką Magnetic, która odnotowała spadek o 1.94%. O 0.32% mniejszy udział odnotowała również Goplana, która poszybowała w górę aż o dwa miejsca, zajmując dotychczasową pozycję marki Mieszko, która nie znalazła się w zestawieniu TOP10. Schogetten, również ze spadkiem o 1.05%, zachowała swoją dotychczasową pozycję. Marka Wawel pojawiła się wśród 10 najpopularniejszych marek po raz pierwszy.

Ranking marek czekolady 2023

Jeśli interesują Cię podobne rankingi, koniecznie sprawdź nasz najnowszy Ranking Popularności Marek FMCG 2023

Sprawdź też inne rankingi produktów:
Ranking ketchupów
Ranking jogurtów

 

Udostępnij