Diety roślinne w Polsce zyskują na popularności
FMCG

Diety roślinne w Polsce zyskują na popularności

27 sierpnia, 2021

3 minuty

W ostatnich latach w Polsce obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania dietami roślinnymi. Pomimo, że spożycie mięsa w naszym kraju pozostaje na stosunkowo stabilnym poziomie, przewyższając średnią unijną, badania wskazują na zmieniające się preferencje konsumentów w kierunku roślinnych alternatyw.

Wegetarianie i weganie w Polsce

Sklepowe półki coraz częściej zapełniają się roślinnymi alternatywami mięsa i nabiału, a na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych marek, takich jak The Vegetarian Butcher, Apollo Qurczak, Bezmięsny, Vemondo czy Alpro. Stale rozszerzają swoje portfolio produktów i są dostępne w dystrybucji popularnych sieci handlowych. Dlaczego tak się dzieje?

Według danych Smart Protein, Polska charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem omnitarianizmu w Unii Europejskiej, gdzie aż 68% Polaków nie wyklucza żadnych produktów z diety. Zaledwie 5% Polaków to wegetarianie, a 1% weganie, natomiast aż 24% stanowią flexitarianie. Przyszłościowo prognozuje się znaczny wzrost – do 8% populacji będących wegetarianami i aż 80% reduktarian/fleksitarian (wg. deklaracji badanych prof. Dominiki Maison z Uniwersytetu Warszawskiego).

Rosnąca świadomość konsumentów dotycząca zdrowego odżywiania oraz troska o ekologię i dobrostan zwierząt przyczyniają się do tego trendu. Klienci coraz częściej szukają alternatyw dla tradycyjnych produktów mięsnych i nabiałowych, preferując roślinne odpowiedniki. Rośnie też liczba osób, które chcą zmniejszyć spożycie mięsa i nabiału, a tym samym wprowadzają do swojej diety więcej produktów roślinnych.

Diety roślinne na listach zakupów

Analizując dane z aplikacji do zakupów Listonic, obserwujemy rozwój trendu. W 2023 roku do list zakupów Polaków dodano aż o 6,5% więcej produktów roślinnych niż w roku poprzednim. Najczęściej dodawanymi produktami okazały się napoje roślinne oraz hummusy. Szczególnie imponujący był wzrost popularności wegańskich odpowiedników masła i margaryn, który osiągnął aż 230% w porównaniu z rokiem 2022.

Co ciekawe, największy wzrost zainteresowania produktami roślinnymi zaobserwowaliśmy na początku roku, co może oznaczać, że dla części Polaków zmiana nawyków żywieniowych i ograniczenie spożycia produktów odzwierzęcych, stała się postanowieniem noworocznym.

Diety roślinne, wegańskie, wegetariańskie - analiza zainteresowania produktami

Wzrost zainteresowania dietami wegetariańskimi i wegańskimi jest zauważalny nie tylko na listach zakupów, ale i w codziennych zwyczajach zakupowych Polaków. Sklepowa oferta coraz bardziej odpowiada na rosnące zapotrzebowanie, oferując coraz większy wybór marek i produktów roślinnych – od tofu i napojów roślinnych po zamienniki kotletów mielonych czy paluszków rybnych.

Diety roślinne stają się nie tylko modą, ale również świadomym wyborem konsumentów, którzy poszukują równowagi pomiędzy smakiem, zdrowiem oraz troską o środowisko. Firmy spożywcze inwestują w badania i rozwój, tworząc coraz lepsze i smaczniejsze roślinne alternatywy, które przyciągają coraz szersze grono konsumentów.  Zmiany w nawykach żywieniowych Polaków odzwierciedlają globalne tendencje, w których wegetarianizm i weganizm staje się nie tylko stylem życia, ale również strategicznym wyborem dla zdrowia i dobrostanu naszej planety.

 

Przeczytaj również:

 

Udostępnij