Nie taki seitan straszny, jak go grillują – diety roślinne
FMCG

Nie taki seitan straszny, jak go grillują – diety roślinne

27 sierpnia, 2021

3 minuty

Niewątpliwie z roku na rok poszerza się oferta produktów wegańskich dostępnych na sklepowych półkach. Pojawia coraz więcej alternatyw dla mięsa czy roślinnego nabiału, co zdecydowanie przekłada się na listy zakupów. W tym półroczu planowaliśmy zakup produktów roślinnych średnio 37% częściej w stosunku do analogicznego okresu w roku 2020.

Chwilowa moda czy długoterminowe zmiany?

Z raportu „Wegetarianie i mięsożercy pod lupą!” wynika, że już  ponad 20% Polaków to wegetarianie lub weganie. Każdego roku coraz więcej osób świadomie ogranicza spożycie mięsa lub rezygnuje z niego całkowicie.

Aby ogólnie zobrazować wzrost zainteresowania zamiennikami produktów odzwierzęcych, postanowiliśmy przeanalizować dane kwartalnie – od ostatniego kwartału 2019 roku.

Zainteresowanie zamiennikami produktów odzwierzęcych

Przyglądając się danym przedstawionym na wykresie, wyraźnie dostrzegamy znaczący wzrost zainteresowania roślinnymi zamiennikami produktów odzwierzęcych, który postępuje z roku na rok. Wspomniany wzrost nie jest jednak stały. W trzecim kwartale 2020 roku widać wyraźny spadek dodań owych dóbr do list zakupów Listonic. Jednym z kluczowych czynników, które mogły wpłynąć na spadek popularności analizowanych produktów roślinnych, jest nic innego jak powrót obostrzeń i intuicyjna potrzeba ograniczania wydatków w czasie kryzysu.

W ostatnim kwartale 2020 roku liczba zainteresowanych roślinnymi zamiennikami znów znacząco wzrosła, a swój szczyt popularności analizowane grupy produktów osiągnęły w pierwszym kwartale 2021 roku. Od kwietnia do lipca 2021 roku znów zauważamy spadki, jednak gdy porównać ten okres do analogicznego okresu w roku 2020, widać wyraźne różnice.

Po jakie alternatywy sięgamy najczęściej?

Niewątpliwie najczęściej wybieranym produktem spośród wszystkich analizowanych produktów roślinnych są mleka/napoje roślinne. Drugie miejsce na podium zajmują jogurty, a zaraz za nimi plasują się kotlety oraz burgery bezmięsne.

W ciągu ostatniego półrocza największe wzrosty zaobserwowaliśmy wśród serów wegańskich, które były dodawane do list zakupów niemalże 3 razy częściej  (+180%) niż w 2020 roku. Niewątpliwie wzrosła też liczba zainteresowanych parówkami i kabanosami roślinnymi (+134,46%) oraz falafelem (+126,66%).

Produkty roślinne na listach zakupów - ser

Produkty roślinne na listach zakupów - kabanosy, parówki

Produkty roślinne na listach zakupów - falafel

Biorąc pod uwagę stały wzrost zainteresowania produktami bezmięsnymi i roślinnym nabiałem zdecydowanie nie można tu mówić o chwilowej modzie czy trendzie żywieniowym. Jak wynika z przedstawionych danych, świadome ograniczanie spożycia mięsa staje się dla wielu z nas codziennością, a produkty wegetariańskie i wegańskie coraz częściej goszczą na listach zakupów.

Roślinność w reklamie

Rosnąca popularność produktów roślinnych nie umknęła uwadze producentów owych dóbr, którzy postanowili zawalczyć o uwagę konsumenta. Część z nich wykorzystuje w swoich kampaniach potencjał reklamowy Listonic. Na bannerach wyświetlanych na listach zakupów pojawiają się m.in. kreacje marek Alpro, The Vegetarian Butcher czy Garden Gourmet.

„Dla Ciebie pyszne, dla planety dobre” to tegoroczne hasło reklamowe marki Alpro, która postanowiła promować w Listonic swoje mleka roślinne.

Kampania mleka roślinnego Alpro

Kampania mleka roślinnego Alpro

Garden Gourmet, jedna z wielu marek należących do Nestlé, postawiła na reklamę swoich burgerów oraz klopsików roślinnych. Do dodawania reklamowanych dóbr do list zakupów zachęcała hasłem „Bezmięsna kuchnia to rewelacja”.

Kampania burgerów roślinnych Garden Gourmet

Kampania burgerów roślinnych Garden Gourmet

Produkty The Vegetarian Butcher kierowane są nie tylko do wegetarian i wegan, ale również do wielbicieli mięsa, bowiem oddają strukturę oraz smak oryginalnych mięsnych potraw. Nic dziwnego, że domeną marki jest hasło „Wymyśliliśmy mięso na nowo”.

Kampania produktów roślinnych The Vegetarian Butcher

Kampania produktów roślinnych The Vegetarian Butcher

Produkcja mięsa niewątpliwie niesie za sobą wiele konsekwencji dla środowiska i dlatego tak wielu z nas – niekoniecznie jedynie wegan i wegetarian – coraz częściej sięga po nabiał roślinny i zamienniki mięsa. Popyt na te grupy produktów będzie rósł wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej społeczeństwa. Innymi słowy przekonujemy się, że faktycznie nie taki seitan straszny. 🙂

Przeczytaj również:
Akcja: Kooperacja, czyli kilka słów o współpracy Listonic z sieciami handlowymi
Zmiana preferencji zakupowych Polaków

 

Udostępnij