Czym jest digital marketing?
Reklama

Czym jest digital marketing?

11 lutego, 2022

6 minut

Żyjemy w czasach cyfryzacji, kiedy wiele obszarów naszego życia przenosi się do Internetu. Jest to wirtualna przestrzeń, którą wykorzystujemy do rozrywki, komunikacji, ale i marketingu. Firmy coraz częściej decydują się na reklamę online, ponieważ już większość z nas szuka usług i robi zakupy właśnie w Internecie. Jak wynika z raportu Gemius, już 77% internautów kupuje online. Z tego powodu przedsiębiorcom bliski stał się digital marketing.

Digital marketing, czyli reklama online? 

Możemy wyróżnić marketing tradycyjny i cyfrowy, bardzo często oba są wdrażane w firmie jednocześnie, w mniejszym i większym stopniu każdy z nich. Jeżeli chodzi o pojęcie „digital”, to oznacza ono po prostu „cyfrowy”. Zatem digital marketingiem nazywamy marketing cyfrowy, czyli działalność reklamową w cyfrowych formatach. To po prostu reklama internetowa przybierająca różne formy

Dlaczego digital marketing jest obecnie tak popularny? Przede wszystkim ze względu na nieustannie rosnące zainteresowanie konsumentów usługami świadczonymi online. Jest to wygodne, stwarza duże możliwości porównania ofert wielu firm, a także można dokonać zakupu czy skontaktować się z firmą z dowolnego miejsca i o każdej porze. Ponadto reklama w Internecie umożliwia sprzedawcom i usługodawcom dotarcie do potencjalnych, zainteresowanych klientów. Istnieje obecnie wiele form reklamy wykorzystującej zaawansowaną technologię, dzięki której komunikat reklamowy jest precyzyjnie dopasowywany do preferencji odbiorcy.

Rodzaje reklamy internetowej 

Digital marketing jest pojęciem bardzo ogólnym. W jego obszarze możemy wyróżniać wiele rodzajów reklamy online, która jest emitowana różnymi kanałami komunikacji w wirtualnej rzeczywistości. W ramach digital marketingu można zdecydować się na reklamę płatną i bezpłatną. Płatne reklamy to między innymi Google Ads (często określane jako SEM od Search Engine Marketing albo Google Adwords), Facebook Ads, kampanie display w modelu programmatic, czy kupione bezpośrednio u wydawców cyfrowych mediów (w portalach internetowych czy aplikacjach mobilnych). Reklamę taką można kupować w różnych modelach rozliczeń – więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Warto też wspomnieć o Google Display Network (GDN), czyli reklamie płatnej, która może wyświetlać się na stronach partnerów Google, takich jak chociażby Onet, czy WP. Dzięki GDN reklamy w różnej formie (elastyczna, banery z tekstem i grafiką, obrazy z linkiem, materiał video) możemy nakierowywać na konkretną grupę odbiorców

Jeżeli chodzi o bezpłatną reklamę w Google, to jest ona możliwa dzięki pozycjonowaniu. Jest to proces dostosowania treści do preferencji odbiorcy jak i wytycznych Google. Celem SEO (ang. search engine optimization) jest osiągnięcie możliwie jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce. Im strona internetowa jest wyżej, tym jej widoczność jest lepsza, co przekłada się na większą liczbę wizyt na stronie. Samo pojęcie SEO często używane jest jako synonim pozycjonowania, jednak jest to pewien skrót myślowy, bo dosłownie jest to jedynie część prac wchodząca w skład pozycjonowania. 

Na pozycjonowanie mają też wpływ linki refferalowe. Są one inaczej nazywane linkami refferal, back linkami albo linkami przekierowującymi. To ruch na danej stronie internetowej pochodzący z witryn odsyłających, czyli po prostu z innych stron internetowych. Jakie to ma znaczenie w kontekście pozycjonowania? Im silniejsza jest domena na której zostanie umieszczony link prowadzący do naszej strony, tym większe jest prawdopodobieństwo pojawia się wyżej naszej www w wynikach wyszukiwania na daną frazę. Refferale warto także stosować w obrębie własnej domeny, kierując ruch do powiązanych tematycznie wpisów czy artykułów. 

Nieustannie wzrasta również popularność e-mail marketingu. To rodzaj reklamy rozsyłanej do klientów za pośrednictwem poczty elektronicznej. E-mail marketing możemy traktować dwojako – jako reklamę płatną, jak i bezpłatną. Z perspektywy nadawcy dużo zależy od skali – niektórzy dostawcy umożliwiają darmowe pakiety wysyłki maili uzależnione od liczby subskrybentów, czy liczby wiadomości. Wówczas jest to darmowa forma reklamy. Darmowym mailingiem może być np. wysyłka newslettera, do osób subskrybujących treści danej firmy, które są zapisane w bazie odbiorców marki.  Większe zasięgi, to często konieczność opłaty za wysyłkę. 

Odbiorcy wciąż chętnie klikają w listy mailingowe – to dobra okazja, aby drogą elektroniczną poinformować o rabatach, czy dedykowanych bonusach tylko dla odbiorców newslettera. Tutaj jednak też trzeba pamiętać o doborze dobrej grupy odbiorców.

Digital marketing obejmuje też działania reklamowe w social media. Są to wszelkiego rodzaju działania reklamowe realizowane w obszarze mediów społecznościowych, jak Facebook, Instagram czy Twitter. Każdy portal ma swój własny system reklamowy. Decydując się na promocję w social media płacimy serwisowi za wyświetlanie reklamy dla konkretnego użytkownika.  

Każda reklama powinna być ponadto dostosowana do konkretnego kanału komunikacji digitalowej. Emitowana jest zarówno w wersji desktop, a więc na komputerach stacjonarnych, jak również w wersji mobile, na smartfonach i tabletach. Treść reklamy, aby w odpowiedni sposób dotarła do odbiorcy, musi się wyświetlać we właściwy sposób na konkretnym urządzeniu, być dostosowana na jego rozdzielczości. Wyróżniamy też reklamy in app, a więc emitowane w aplikacjach mobilnych. Tutaj również ważne jest, aby ich treść odpowiadała charakterowi aplikacji, co zwiększa szansę na kliknięcie. 

Skuteczna i trafiająca do odbiorcy reklama w Internecie 

Już sama popularność i powszechność stosowania Internetu przemawia za digital marketingiem. Ponadto reklama w Internecie działa online, może trafić do odbiorcy od razu po jej stworzeniu i emisji, bez konieczności angażowania do tego innych osób, w przeciwieństwie do roznoszenia ulotek czy rozwieszania plakatów. Z kolei w przypadku reklamy w radio i telewizji znacznie trudniej jest zweryfikować, kto dokładnie jest odbiorcą reklamy po drugiej stronie radioodbiornika lub telewizora. Możemy w sposób niezwykle precyzyjny wybrać swoją grupę docelową. Jest to uwarunkowane stosowaniem zaawansowanych narzędzi, z pomocą których odbywa się targetowanie (wybór grupy odbiorców pod względem miejsca zamieszkania, zainteresowania, grupy społecznej, wieku, preferencji zakupowych i zachowania), o którym więcej przeczytasz TUTAJ.

Digital marketing jest też mierzalny. Mamy odpowiednie narzędzia, jak chociażby Google Ads, czy kody trackujące, dzięki którym monitorujemy skuteczność i postępy naszych kampanii. W dowolnym momencie możemy wprowadzić zmiany i modyfikacje, aby osiągać lepsze wyniki. Obecnie należy też reklamę internetową traktować w kontekście nawiązywania bliższych kontaktów firmy z klientami. Dobrze zaprojektowana skraca dystans, ale może mieć też charakter edukacyjny, dzięki czemu kreuje pozytywny wizerunek marki. Ma to wpływ na brand awareness, czyli świadomość marki. Jest to cały proces mający na celu skojarzenie logo, nazwy, hasła reklamowego czy konkretnej treści z firmą. 

Podsumowanie

Działania digital marketingu będą wtedy skuteczne, kiedy dobrze dostosujemy ich charakter do grupy docelowej. Docierają do węższej grupy odbiorców, niż jest to w przypadku outdoorowych billboardów czy reklam TV, jednak zdecydowanie bardziej precyzyjnie. Dzięki analizie zachowań i preferencji odbiorców, treści reklamowe możemy dopasowywać do nich indywidualnie, co pozytywnie wpływa na ich skuteczność. Budżet reklamowy jest lepiej wykorzystany, a szansa na szybki zwrot wydatków z nadwyżką bardziej realna.

 

Przeczytaj również:
Marketing behawioralny a retargeting
Jakie metryki są wykorzystywane do mierzenia efektywności reklam?
Zwrot z inwestycji w reklamę na listach zakupów

Udostępnij