Ograniczenia w sprzedaży energetyków. Czy dotyczą również reklamy?
Reklama

Ograniczenia w sprzedaży energetyków. Czy dotyczą również reklamy?

3 stycznia, 2024

3 minuty

Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce zaczęły obowiązywać ograniczenia sprzedaży napojów energetycznych. Zmiany w przepisach mają na celu ochronę konsumentów, a szczególnie dzieci i młodzieży, przed nadmiernym spożyciem tych napojów, oraz potencjalnymi efektami ubocznymi. 

“Energetyki”, których dotyczyą regulacje, to zazwyczaj gazowane napoje bezalkoholowe, o działaniu pobudzającym. W składzie napojów podlegających ograniczeniom, znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna (źródło).

Ograniczenia w sprzedaży energetyków – dla kupujących i producentów

Napoje energetyczne, podobnie jak alkohol i inne używki, mogą być teraz sprzedawane jedynie osobom pełnoletnim. Ponadto, w celu zapobiegania nadużyciom kofeiny przez dzieci i młodzież, energetyki nie mogą być dystrybuowane do szkół i placówek oświatowych. Od nowego roku, ograniczeniami sprzedażowymi zostały objęte również automaty vendingowe.

Producent lub importer napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny ma obowiązek oznaczenia opakowania jednostkowego wyrobu widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści: „napój energetyzujący lub napój energetyczny”. Informacja musi być otoczona ramką i mieć określone wymiary.

Reklama napojów energetycznych

Początkowo, w ramach ustawy regulującej zasady ograniczeń związanych z napojami energetycznymi, istniały także przepisy dotyczące restrykcji w reklamie. Zgodnie z tymi zapisami, reklamy energetyków nie mogły być transmitowane w telewizji, radiu, kinach i teatrach w godzinach, gdy przed ekranami znajduje się większa liczba dzieci (czyli od 6:00 do 20:00). Dodatkowo, podobnie jak w przypadku alkoholu, reklamy te nie mogły sugerować, że spożycie napojów energetycznych przyczynia się do poprawy wyników w nauce czy sporcie. Zakazane było również posługiwanie się motywami związanymi z pracą, atrakcyjnością seksualną, sukcesem zawodowym lub życiowym. Reklamy napojów energetycznych nie mogły również przedstawiać dzieci i młodzieży.

Chociaż przepisy dotyczące ograniczeń w sprzedaży napojów energetycznych zostały wprowadzone, to zapisy dotyczące ograniczeń w reklamie zostały wykreślone z treści ustawy przez poprzedniego ministra sportu i turystyki, Kamila Bortniczuka. W tej chwili nie obowiązują żadne ograniczenia dotyczące reklamy napojów energetycznych, choć nie można wykluczyć możliwości ich ponownego wprowadzenia w przyszłości.

Co z reklamą w Listonic?

Emisja reklam w aplikacjach mobilnych nie musi podlegać ustawowym ograniczeniom godzinowym. Komunikaty reklamowe w Listonic mogą być zatem wyświetlane użytkownikom przez całą dobę (chyba, że reklamodawca zechce dowolnie ograniczyć emisję reklam godzinowo). Z aplikacji Listonic korzystają jedynie osoby pełnoletnie, co znaczy, że przekazy reklamowe producentów napojów energetycznych, będą docierać do pełnego zasięgu aplikacji, i to w penłi legalnie. Dodatkowym zabezpieczeniem jest wprowadzona niedawno w aplikacji Listonic, nowa funkcjonalność – bramka wiekowa 18+, obowiązkowa dla nowych użytkowników. Dzięki wspomnianej bramce oraz innym autorskim zabezpieczeniom, reklamodawca zyskuje pewność, że w Listonic może promować swoje produkty bezpiecznie i zgodnie z prawem.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o ofercie reklamowej Listonic?
Skontaktuj się z nami!

Udostępnij