Ograniczenia w reklamie energetyków. Czy również w internecie?
Reklama

Ograniczenia w reklamie energetyków. Czy również w internecie?

3 kwietnia, 2023

3 minuty

Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce zaczną obowiązywać nowe ograniczenia sprzedażowe i reklamowe dla napojów energetycznych. Zmiany w przepisach mają na celu ochronę konsumentów, a szczególnie dzieci i młodzieży, przed nadmiernym spożyciem tych napojów, oraz potencjalnymi efektami ubocznymi. W artykule szczegółowo omawiamy ograniczenia w sprzedaży i reklamie napojów energetycznych. Przedstawiamy także skutki wprowadzenia zmian dla konsumentów i producentów tych produktów.

“Energetyki”, których będą dotyczyć regulacje, to zazwyczaj gazowane napoje bezalkoholowe, o działaniu pobudzającym. W składzie napojów podlegających ograniczeniom, znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna (źródło).

Obecnie w Polsce nie ma ustawowych ograniczeń co do sprzedaży oraz reklamy napojów energetycznych. Jednakże, od początku 2024 roku, gdy wejdą w życie nowe przepisy, sprzedaż i reklama napojów energetycznych będzie zakazana dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. Ale to nie wszystko…

Ograniczenia w sprzedaży energetyków

Napoje energetyczne, podobnie jak alkohol i inne używki, będą mogły być sprzedawane jedynie osobom pełnoletnim. Ponadto, w celu zapobiegania nadużyciom kofeiny przez dzieci i młodzież, energetyki nie będą mogły być dystrybuowane do szkół i placówek oświatowych. Od nowego roku, ograniczeniami sprzedażowymi zostaną objęte również automaty vendingowe.

Jak wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – w Polsce już 2,1%. dzieci w wieku 3-9 lat regularnie pije energetyki. Wśród młodzieży 10-17 lat ten odsetek jest znacznie wyższy i wynosi aż 35,7% u chłopców i 27,4% wśród dziewcząt (źródło).

Do najczęściej występujących komplikacji wśród osób regularnie spożywających napoje energetyczne, należą powikłania sercowo-naczyniowe. Zaburzenia układu krążenia obejmują zwiększony krótkotrwały wzrost ciśnienia krwi oraz spadek mózgowego przepływu krwi z powodu spożytej kofeiny.

Tolerancja na kofeinę zwiększa się z wiekiem, dlatego im młodszy wiek, tym większe ryzyko wystąpienia powikłań po regularnym piciu energetyków.

Reklama napojów energetycznych

Zgodnie z zasadami Kodeksu Etyki Reklamy, reklamy energetyków nie powinny być emitowane w telewizji, radiu, kinach i teatrach w godzinach, w których jest większa liczba dzieci przed odbiornikami (czyli 6:00 – 20:00). Wyjątkiem od tej reguły będzie promowanie energetyków przez organizatora imprezy sportu wyczynowego lub profesjonalnego w trakcie trwania tej imprezy.

Ponadto, reklamy te, podobnie jak w przypadku alkoholu, nie będą mogły sugerować, że spożycie napojów energetycznych poprawia wyniki w nauce lub sporcie. Zakazane będzie posługiwanie się motywami związanymi z pracą, atrakcyjnością seksualną, czy sukcesem zawodowym lub życiowym. W reklamach napojów energetycznych nie będą też mogły występować dzieci i młodzież. Komunikaty reklamowe, które nie będą spełniały podanych wymogów, będą podlegać karom grzywny.

Nowe ograniczenia w reklamie napojów energetycznych, dotyczą także reklamy internetowej, a co za tym idzie – również tej w aplikacjach mobilnych.

Co z reklamą w Listonic?

Emisja reklam w aplikacjach mobilnych nie musi podlegać ustawowym ograniczeniom godzinowym. Komunikaty reklamowe w Listonic mogą być zatem wyświetlane użytkownikom przez całą dobę (chyba, że reklamodawca zechce dowolnie ograniczyć emisję reklam godzinowo). Z aplikacji Listonic korzystają jedynie osoby pełnoletnie, co znaczy, że przekazy reklamowe producentów napojów energetycznych, będą docierać do pełnego zasięgu aplikacji, i to w peni legalnie. Dodatkowym zabezpieczeniem jest wprowadzona niedawno w aplikacji Listonic, nowa funkcjonalność – bramka wiekowa 18+, obowiązkowa dla nowych użytkowników. Dzięki wspomnianej bramce oraz innym autorskim zabezpieczeniom, reklamodawca zyskuje pewność, że w Listonic może promować swoje produkty bezpiecznie i zgodnie z prawem.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o ofercie reklamowej Listonic?
Skontaktuj się z nami!

Udostępnij