Jak przygotować skuteczną kreację reklamową – 8 kroków do zwiększenia efektywności
Reklama

Jak przygotować skuteczną kreację reklamową – 8 kroków do zwiększenia efektywności

7 marca, 2024

4 minuty

Kreacja reklamowa to kluczowy element niemal każdej kampanii. Dobrze przygotowana przyciąga uwagę, wzbudza emocje i sprawia, że odbiorca chce kupić produkt. Ale co zrobić, aby Twoje kreacje reklamowe były właśnie tymi, które zachwycą i zapadną w pamięć? Mamy kilka sprawdzonych trików, które Ci w tym pomogą!

1. Wyraźnie zaprezentuj ofertę
Niezależnie od tego, czy reklamujesz konkretny produkt, czy np. sezonową promocję w sklepie, Twoja oferta powinna być centralnym elementem kreacji. Upewnij się, że jest wyraźnie widoczna i jasno zakomunikowana.

2. Wykorzystaj atrakcyjne hasła reklamowe
Hasła reklamowe, informacje o obniżkach cenowych, konkursach lub promocjach mogą znacznie zwiększyć atrakcyjność Twojej reklamy. Wybierz treści, które zachęcą użytkowników do interakcji i zapadną im w pamięć.

3. Wyraźne CTA dopasowane do strategii reklamowej
Call to Action (CTA) powinno być jasne i precyzyjnie sformułowane, aby skutecznie zachęcać użytkowników do pożądanych działań. CTA ma za zadanie pomóc w realizacji celu kampanii. Jeśli celem jest budowanie świadomości marki, CTA może brzmieć “czytaj więcej”, jeśli natomiast cel to zwiększenie sprzedaży, skutecznym CTA może być hasło “dodaj do listy zakupów”. Pamiętaj, że kampania bez CTA może mieć CTR nawet 2-3 krotnie niższy niż ta z dobrym CTA.

4. Zadbaj o estetykę i czytelność
Prostota i przejrzystość są kluczowe przy projektowaniu kreacji reklamowych. Unikaj przeładowania tekstem i grafiką, a zamiast tego skup się na uwypukleniu najważniejszych informacji oraz wyraźnym zaprezentowaniu oferty.

5. Dopasuj kreację do celu kampanii
Kreacje reklamowe powinny być dostosowane do celów kampanii. Jeśli zależy Ci na budowaniu świadomości marki, Twoja kreacja powinna skupiać się na prezentacji produktu i ciekawym, zapamiętywalnym haśle reklamowym. Kampania performance’owa powinna zawierać bardzo wyraźne CTA, które zachęci użytkownika do wykonania konkretnej akcji.

6. Dostosuj kreację do urządzeń mobilnych
W obecnych czasach kampanie digital są wyświetlane głównie na urządzeniach mobilnych. Ważne jest, aby były czytelne nawet na niewielkich ekranach. Przy niewielkiej rozdzielczości kreacje powinny być przejrzyste, a rozmiar fontu i logotypów dostosowane tak, aby były czytelne bez problemu.

7. Dopasuj content kreacji reklamowej do miejsca emisji
Dostosowanie contentu kampanii do specyfiki miejsca, w którym będzie emitowana, może znacznie zwiększyć jej skuteczność. Dla przykładu, na serwisie piłkarskim bardziej skuteczna będzie kampania słonych przekąsek, niż kosmetyków do pielęgnacji dla kobiet.

8. Zadbaj o odpowiednią kolorystykę
Kolory mają silny wpływ na emocje i zachowanie ludzi. Odpowiednio dobrany kolor może wywoływać określone skojarzenia i nastroje, co może znacząco wpłynąć na odbiór reklamy oraz skuteczność przekazu. Istnieje wiele teorii na temat tego, jak poszczególne kolory wpływają na ludzkie zachowanie. Na przykład czerwień może wywoływać emocje takie jak ekscytacja, pasja czy energia. Niebieski jest kojarzony z zaufaniem, spokojem i profesjonalizmem, a zielony symbolizuje naturę, świeżość i zrównoważony rozwój.
Więcej na temat psychologii kolorów przeczytasz tu.

Przykłady z kampanii realizowanych w Listonic ads

kreacja reklamowa Netto w Mojej Gazetce

Pomimo dużej ilości reklamowanych produktów w kampanii Netto, na kreacji uwypuklone są najważniejsze informacje, takie jak produkt, cena i miejsce sprzedaży.

kreacja reklamowa The Vegetarian Butcher w Mojej Gazetce

Kampania The Vegetarian Butcher ma kreatywne i zapamiętywalne hasło reklamowe, prosprzedażowe CTA i zaznaczone miejsce dystrybucji. Jedyną uwagą jest brak przejrzystości tej kreacji reklamowej.

Kreacja reklamowa Inka w Mojej Gazetce

Kreacja Inka jest przejrzysta i jasno informuje o nowym produkcie. Ponadto, CTA zawarte na kreacji koreluje z funkcjonalnością banneru ATL w aplikacji Moja Gazetka.

Kreacja reklamowa Łaciate w Listonic

Reklama Łaciate wyraźnie eksponuje reklamowany produkt, natomiast CTA kreacji nie pokrywa się z funkcjonalnością bannera.

Kreacja reklamowa Purella w Mojej Gazetce

Kampania Purella wyraźnie eksponuje reklamowany produkt, a także pokazuje miejsce jego dystrybucji. CTA na kreacji jest jednak zbyt małe, aby było czytelne na urządzeniu mobilnym.

Kreacje reklamowe Feliciana w Listonic

Kampania Dr. O’etker jasno informuje o reklamowanym produkcie i wyraźnie podkreśla jego cenę. Brakuje w niej jednak informacji o miejscu dystrybucji.

Dobre praktyki tworzenia kreacji reklamowych dla kampanii w Listonic ads

Z doświadczenia wiemy, że atrakcyjny content reklamowy przyciąga wzrok usera aplikacji zakupowych. Przez “atrakcyjny content” rozumiemy taki, który dopasowany jest do miejsca emisji reklam. W naszych aplikacjach zakupowych najlepiej sprawdzają się zatem reklamy konkretnych produktów dostępnych w sieciach handlowych, rabaty i promocje, czy konkursy i loterie z nagrodami

Warto dopasowywać hasła reklamowe do specyfiki miejsca emisji. Bannery reklamowe w Listonic ads posiadają funkcję ATL (add-to-list), dzięki której użytkownik może z łatwością dodać reklamowany produkt do listy zakupów. Bannery mogą również odsyłać użytkownika na landing page. Dobrą praktyką jest zatem umieszczenie na kreacji haseł, które korelują z tymi  funkcjami. 

Kolory kreacji powinny być pochodną celów i emocji, jakie pragniesz przekazać, jednak w celu zwiększenia widoczności i zapamiętywalności reklam, zalecamy używanie kolorystyki kontrastującej z kolorystyką miejsca emisji

 

Poszukujesz więcej przydatnych informacji marketingowych? Sprawdź:

Jak mierzyć skuteczność reklam?
Kody śledzące w reklamie

Udostępnij