Ranking marek jogurtów – jakie jogurty najczęściej kupują Polacy?
FMCG

Ranking marek jogurtów – jakie jogurty najczęściej kupują Polacy?

18 stycznia, 2023

3 minuty

Obecnie sklepowe półki aż uginają się od różnych rodzajów jogurtów – tradycyjnych, pitnych, naturalnych, owocowych, jak i tych z innymi dodatkami. Producenci oferują zróżnicowane produkty, a na rynku jogurtów pojawia coraz więcej graczy, w tym roślinnych. Po jakie rodzaje sięgamy najczęściej? Jakie marki jogurtów są najpopularniejsze w Polsce? Odpowiadamy w artykule.

Pomimo mnogości dostępnych na rynku smaków i dodatków, to właśnie jogurt naturalny jest bezkonkurencyjny na listach zakupów Listonic. W jogurcie naturalnym znajduje się znacznie mniej cukru niż w smakowym, ma szerokie zastosowanie w kuchni i coraz częściej zastępuje śmietanę w charakterze dodatku do zup czy sosów. Po jogurty smakowe – w tym głównie owocowe – sięgamy zdecydowanie rzadziej. Najmniej popularne są jogurty pitne i napoje mleczne.

Analiza popytu jogurtów naturalnych i owocowych

Popyt na jogurty naturalne w pierwszych trzech kwartałach roku 2022 utrzymywał się na wyrównanym poziomie. Największe zainteresowanie kupnem tego rodzaju jogurtów zaobserwowaliśmy w sierpniu, najniższe – w listopadzie. Okres wiosenno – letni to czas, w którym na listach zakupów w roku 2022 pojawiało się blisko 12% więcej jogurtów naturalnych niż w analogicznym okresie w roku 2021. W pozostałych okresach tendencja jest odwrotna.

W podsumowaniu rocznym odnotowaliśmy spadek o 0,3% w 2022 względem 2021 roku.

Jogurty naturalne na listach zakupów Listonic

Zainteresowanie zakupem jogurtów owocowych w 2021 utrzymywało się na wyrównanym poziomie, wykazując lekki wzrost w okolicach marca i kwietnia oraz pod koniec roku. Wyraźny wzrost zainteresowania kupnem jogurtów owocowych nastąpił w styczniu 2022 – skok o blisko 50% względem stycznia 2021 – a następnie osiągnął kolejną rekordową wartość w kwietniu (skok o niemal 70% względem kwietnia 2021). Najwyższe skoki spowodowane były intensywnymi działaniami reklamowymi producentów jogurtów owocowych we współpracy z Listonic, co wpłynęło na zwiększone zainteresowanie zakupem tych produktów.

Jogurty owocowe na listach zakupów Listonic

Jak kształtuje się przywiązanie do marek?

Popyt na jogurty naturalne jest średnio 10x większy niż na jogurty owocowe, za to przywiązanie do marki w poszczególnych rodzajach jogurtów jest zupełnie odwrotne. Wskaźnik Brand Loyalty Index (BLI), określający stopień przywiązania konsumentów do marek, dla jogurtów naturalnych wynosi 3%, za to dla jogurtów owocowych wynosi aż 17,8%, co oznacza, że już co 6 jogurt owocowy pojawia się na listach zakupów wraz z marką.

Więcej o przywiązaniu do marki i sposobach na zwiększenie BLI przeczytasz tutaj.

Najpopularniejsze marki jogurtów naturalnych

TOP 10 marek jogurtów naturalnych to:

 1. Zott
 2. Piątnica
 3. Pilos
 4. Bakoma
 5. Activia
 6. Mleczna Dolina
 7. Jogo
 8. Milko
 9. Bieluch
 10. Danone

Ranking marek jogurtów naturalnych 2022

Najpopularniejsze marki jogurtów owocowych

Najchętniej wybierane marki jogurtów owocowych, to:

 1. Jogobella
 2. Fruvita
 3. Pilos
 4. Bakoma
 5. Planton
 6. Piątnica
 7. Activia
 8. Danone
 9. Jogo
 10. Ehrmann

Ranking marek jogurtów owocowych

Jogobella to najpopularniejsza marka jogurtów owocowych, której producentem jest Zott, zajmujący pierwsze miejsce również w rankingu jogurtów naturalnych. Drugie i trzecie miejsce zajmują marki własne sieci Lidl i Biedronka.

Wraz ze zmianą nawyków żywieniowych i zwyczajów zakupowych polaków, rośnie popularność na roślinne zamienniki nabiału. PlantOn, marka jogurtów roślinnych, znajduje się wyżej w rankingu  niż powszechnie znane Piątnica i Activia.

Więcej o rosnącej popularności diet roślinnych przeczytasz tutaj.

Jeśli interesują cię podobne analizy, zachęcamy do przeczytania najnowszego Rankingu Popularności Marek FMCG. Raport zawiera szczegółową analizę 19 produktów z 9 najpopularniejszych kategorii asortymentowych w 2022 roku.

Przeczytaj również:
Ranking Sieci Handlowych 2022
Najważniejsze trendy zakupowe 2022

Udostępnij