Ranking marek jogurtów – jakie jogurty najczęściej kupują Polacy?
FMCG

Ranking marek jogurtów – jakie jogurty najczęściej kupują Polacy?

9 stycznia, 2024

4 minuty

Obecnie sklepowe półki aż uginają się od różnych rodzajów jogurtów – tradycyjnych, pitnych, naturalnych, owocowych, jak i tych z innymi dodatkami. Producenci oferują zróżnicowane produkty, a na rynku jogurtów pojawia coraz więcej graczy, w tym roślinnych. Po jakie rodzaje sięgamy najczęściej? Jakie marki jogurtów są najpopularniejsze w Polsce? Odpowiadamy w artykule.

Pomimo mnogości dostępnych na rynku smaków i dodatków, to właśnie jogurt naturalny jest bezkonkurencyjny na listach zakupów Listonic. W jogurcie naturalnym znajduje się znacznie mniej cukru niż w smakowym, ma szerokie zastosowanie w kuchni i coraz częściej zastępuje śmietanę w charakterze dodatku do zup czy sosów. Po jogurty smakowe – w tym głównie owocowe – sięgamy zdecydowanie rzadziej. Najmniej popularne są jogurty pitne i napoje mleczne. 

Analiza popytu jogurtów naturalnych i owocowych

Popyt na jogurty naturalne w pierwszych trzech kwartałach roku 2022 utrzymywał się na wyrównanym poziomie. Największe zainteresowanie kupnem tego rodzaju jogurtów zaobserwowaliśmy w lipcu, najniższe – w listopadzie. W roku 2023 popyt na jogurty naturalne utrzymywał się na wyrównanym poziomie, jednak zaobserwowaliśmy stopniowy spadek zainteresowania wraz z końcem roku. Pomimo wyraźnego spadku w dwóch okresach – od stycznia do lipca i od września do grudnia, popyt utrzymywał się na wyższym poziomie niż w 2022 roku.

Łączne zainteresowanie zakupem jogurtów naturalnych w 2023 roku wzrosło o 6.20% w porównaniu do roku poprzedniego.

Ranking jogurtów - popyt na jogurty naturalne

Zainteresowanie zakupem jogurtów owocowych w 2022 charakteryzowało się znacznie większymi wahaniami. Wyraźny wzrost zainteresowania odnotowano w kwietniu, co było spowodowane były intensywnymi działaniami reklamowymi producentów jogurtów owocowych we współpracy z Listonic. Rok 2023 charakteryzował się stabilnym popytem na jogurty owocowe, który od czerwca utrzymuje się na niemal tym samym poziomie. 

Łączne zainteresowanie zakupem jogurtów owocowych w 2023 roku spadło o 1.43% porównaniu do roku 2022.

Ranking jogurtów - popyt na jogurty smakowe

Jak kształtuje się przywiązanie do marek?

Popyt na jogurty naturalne jest średnio 10x większy niż na jogurty owocowe, za to przywiązanie do marki w poszczególnych rodzajach jogurtów jest zupełnie odwrotne. Wskaźnik Brand Loyalty Index (BLI), określający stopień przywiązania konsumentów do marek, dla jogurtów naturalnych wynosi 3.05%, za to dla jogurtów owocowych wynosi aż 22.28%, co oznacza, że już niemal co 3 jogurt owocowy pojawia się na listach zakupów wraz z marką.

Brand Loyalty Index, a także udział poszczególnych marek na tle konkurencji, możesz sprawdzić dzięki Brand Performance. To nasze autorskie narzędzie analityczne, pozwalające na bieżący monitoring danych z list zakupów Listonic.

>> wejdź na stronę Brand Performance <<

Najpopularniejsze marki jogurtów naturalnych

W rankingu wzięło udział 10 marek jogurtów naturalnych, które najczęściej pojawiały się na listach zakupów Listonic w 2023 roku. W porównaniu do roku poprzedniego, 3 z wymienionych marek zmieniły swoje pozycje w rankingu, a jedna pojawiła się po raz pierwszy w TOP10.

Niekwestionowanym liderem w kategorii, pomimo utraty 10.63% udziału względem 2022 roku, pozostała marka Zott. Tuż za nią znalazła się Piątnica, która z kolei podwyższyła swój zeszłoroczny wynik o 7.16%. Marki Pilos i Bakoma zyskały kolejno 1.65% i 0.87% udziału więcej. Activia, pomimo spadku z 5 na 6 miejsce, również odnotowała 0.49% więcej udziału wśród konkurencji. Nowością w zestawieniu okazała się Mlekovita, która zajęła miejsce zajmowane dotychczas przez Milko.

Najpopularniejsze marki jogurtów owocowych

W rankingu marek jogurtów owocowych zaszło znacznie więcej zmian. W porównaniu do roku 2022, aż 5 marek zmieniło swoje dotychczasowe pozycje w rankingu.

Jogobella utrzymała się na pozycji lidera zyskując dodatkowe 0.79% udziału wśród konkurencji względem poprzedniego roku. Marka Pilos wkroczyła z 3 na 2 miejsce, zajmując dotychczasową pozycję Fruvita, która straciła 2.62% udziału względem roku 2022. Activia, pomimo spadku w rankingu jogurtów naturalnych, wśród jogurtów owocowych zyskała 0.62% więcej niż pod koniec 2022 roku. Wzniosło ją to aż o dwa miejsca w górę. PlantOn i Piątnica obniżyły swoje pozycje o jedno miejsce, Piątnica tracąc 0.23% udziału, a PlantOn zyskując 0.5%.

Jeśli interesują Cię podobne rankingi, koniecznie sprawdź nasz najnowszy Ranking Popularności Marek FMCG 2023

Sprawdź też inne rankingi produktów:
Ranking ketchupów
Ranking czekolad

Udostępnij