Ranking kawy – najpopularniejsze marki w Polsce
FMCG

Ranking kawy – najpopularniejsze marki w Polsce

23 stycznia, 2024

2 minuty

Rynek kawy w Polsce jest warty już około 7 mld zł. Polacy piją średnio 2,5 filiżanki kawy dziennie, co przekłada się na imponujące 3,5 kg kawy na głowę rocznie. W świetle tych danych, przyjrzeliśmy się preferencjom użytkowników aplikacji Listonic i stworzyliśmy ranking najpopularniejszych marek kawy w roku 2023!

Popyt na kawę rozpuszczalną utrzymywał się na stosunkowo stabilnym poziomie przez cały rok 2023. Konsumentów niezmiennie przyciąga wygoda i szybkość przygotowania tego typu kawy, bez względu na porę roku

W przypadku kawy ziarnistej zauważyliśmy zupełnie inną dynamikę. Analiza danych z list zakupów Listonic z roku 2023 jednoznacznie wskazuje na wyższy popyt oraz znaczące wahania sezonowe. Największy skok popularności kawy ziarnistej odnotowano w marcu, kolejne, choć nieco skromniejsze wzrosty, odnotowaliśmy w sierpniu i listopadzie 2023. Warto zauważyć, że styczniowe zakupy kawy ziarnistej wykazały się najniższą aktywnością w całym analizowanym okresie. Może to wynikać z naturalnego spadku aktywności zakupowej po okresie świątecznym.

Popyt na kawę w roku 2023

Jak kształtuje się przywiązanie do marek kawy?

Użytkownicy aplikacji Listonic dodają kawę ziarnistą do swoich list zakupów zdecydowanie chętniej niż rozpuszczalną. Obserwujemy także większe przywiązanie do konkretnych marek w przypadku kawy ziarnistej.Wskaźnik Brand Loyalty Index, który określa stopień przywiązania do marki, podkreśla tę tendencję. W roku 2023 wartość BLI dla kaw rozpuszczalnych wyniosła 10,97%, natomiast dla kaw ziarnistych – 14,31%.

Brand Loyalty Index, a także udział poszczególnych marek na tle konkurencji, możesz sprawdzić dzięki Brand Performance. To nasze autorskie narzędzie analityczne, pozwalające na bieżący monitoring danych z list zakupów Listonic.

>> wejdź na stronę Brand Performance <<

Ranking marek kaw rozpuszczalnych i ziarnistych

W kategorii kaw rozpuszczalnych niepodważalną liderką jest marka Nescafe. Zdobyła aż 72,93% udziału wśród konkurencji w roku 2023. Tuż za nią, z udziałem 19,50%, plasuje się marka Jacobs, a na trzecim miejscu Tchibo z wynikiem 4,01%.

Ranking marek kaw rozpuszczalnych wg danych z aplikacji Listonic

W segmencie kawy ziarnistej na prowadzenie wybija się marka Jacobs, zdobywając 33,87% udziału w rynku. Tuż za nią uplasowała się marka Prima, z wynikiem 28,99%, a na trzecim miejscu znalazła się Costa Coffee, zdobywając 22,85% udziału. Rywalizacja w tym segmencie jest znacznie bardziej zaciekła, a konsumenci wykazują wyraźne preferencje co do marek kawy ziarniste.

Ranking marek kaw ziarnistych wg danych z aplikacji Listonic

Jeśli interesują Cię podobne rankingi, koniecznie sprawdź nasz najnowszy Ranking Popularności Marek FMCG 2023

Sprawdź też inne rankingi produktów:
Ranking ketchupów
Ranking czekolad

Udostępnij