Ranking marek ketchupu – po które marki sięgamy najchętniej?
FMCG

Ranking marek ketchupu – po które marki sięgamy najchętniej?

8 stycznia, 2024

2 minuty

Ketchup – niepozorny dodatek do potraw, jednak wiele osób nie wyobraża sobie jego braku w codziennej kuchni. Bohater dziecięcych dań, ratunek biednych studentów i nieodzowny element posiłków typu fast food; przez niektórych traktowany nawet jako codzienna porcja warzyw na talerzu. Jakie są marki ketchupu i które z nich są najpopularniejsze w Polsce? Przedstawiamy ranking marek ketchupu!

Ketchup cieszy się mianem jednego z najbardziej popularnych dodatków do potraw, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Polacy wykazują stałe zainteresowanie zakupem ketchupu przez cały rok, przy czym popyt na ten produkt zazwyczaj wzrasta szczególnie w okresie świątecznym oraz sezonie grillowym. Poniższy wykres obrazuje dynamikę zainteresowania zakupem ketchupu na przestrzeni roku, w porównaniu między rokiem 2022 a 2023.

Ranking ketchupu Listonic ads

Przy wyborze ketchupu, nasze decyzje są kształtowane nie tylko przez cenę, ale przede wszystkim przez smak. Większość z nas posiada ulubioną markę, której pozostaje wierna, nawet w obliczu zmieniających się warunków rynkowych. Analizujemy na bieżąco listy zakupów w aplikacji Listonic, aby ustalić, które marki ketchupu pojawiają się na nich najczęściej. Na tej podstawie stworzyliśmy ranking, który odzwierciedla preferencje konsumentów i pomaga w zrozumieniu, które marki cieszą się największym uznaniem wśród Polaków.

Brand Loyalty Index

Poziom przywiązania do marki – oznaczony jako Brand Loyalty Index (BLI) – dla całej kategorii ketchupu w 2023 roku wyniósł 4.47%. Oznacza to, że spośród wszystkich dodań ketchupu do list zakupów Listonic, 4.47% to dodania ze wskazaniem konkretnej marki. W porównaniu do roku 2022, wartość BLI dla ketchupu wzrosła o 2.6%!

Brand Loyalty Index, a także udział poszczególnych marek na tle konkurencji, możesz sprawdzić dzięki Brand Performance. To nasze autorskie narzędzie analityczne, pozwalające na bieżący monitoring danych z list zakupów Listonic.

>> wejdź na stronę Brand Performance <<

Ranking marek ketchupu

W naszym rankingu wzięło udział 15 marek ketchupu, które najczęściej pojawiały się na listach zakupów w aplikacji Listonic w Polsce. W ujęciu rok do roku, część z wymienionych marek zmieniła swoje pozycje w rankingu, a zmiany miejsc korelowały ze zmianami udziału procentowego wśród marek.

Marka Heinz odnotowała spadek dotychczasowego udziału o 2.17%, podobnie jak Hellmann’s i Włocławek, które straciły kolejno 1.54% i 1.51%. Pozostałe marki również zanotowały straty od 0.05% do 0.98% dotychczasowego udziału. Nietypowym zjawiskiem w roku 2023 jest wzrost marki Winiary, która poszybowała w górę aż o 6 miejsc w porównaniu do roku 2022. Co więcej, udział tej marki na listach zakupów wzrósł o 7.88%! Winiary to jedyna marka, która odnotowała tak znaczący wzrost w analizowanym okresie.

Ranking marek ketchupu 2023

Jeśli interesują Cię podobne rankingi, koniecznie sprawdź nasz najnowszy Ranking Popularności Marek FMCG 2023

Przeczytaj również:
Ranking jogurtów
Ranking czekolad

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Bądź na bieżąco w branży FMCG
i aplikacji zakupowych dzięki naszemu newsletterowi!

Udostępnij