Ranking marek ketchupu – jakie wybieramy najchętniej?
FMCG

Ranking marek ketchupu – jakie wybieramy najchętniej?

1 grudnia, 2022

2 minuty

Ketchup – niepozorny dodatek do potraw, jednak wiele osób nie wyobraża sobie jego braku w codziennej kuchni. Bohater dziecięcych dań, ratunek biednych studentów i nieodzowny element posiłków typu fast food; przez niektórych traktowany nawet jako codzienna porcja warzyw na talerzu. Jakie są marki ketchupu i które z nich są najpopularniejsze w Polsce? Przedstawiamy ranking marek ketchupu!

Ketchup uznawany jest za jeden z najpopularniejszych dodatków do wielu potraw. Sprzedaje się równomiernie niemal przez cały rok, a popyt na ten produkt zazwyczaj wykazuje wahania w okolicach świąt – zazwyczaj wzrasta bardziej niż w sezonie grillowym. Polacy łącznie wydają na ketchup już ponad 500 mln zł rocznie! Rosnące koszty produkcji, problemy w dostawach surowca oraz wszechobecna inflacja sprawiają, że z miesiąca na miesiąc płacimy za niego coraz więcej, co przekłada się na spadek popytu widoczny na wykresie.

Ketchup ranking Listonic ads - popyt

Przy zakupie ketchupu, kierujemy się nie tylko ceną, ale głównie smakiem. Wielu z nas ma swoją ulubioną markę, której pozostaje wierny pomimo zmieniających się warunków. Sprawdziliśmy, jakie marki ketchupu pojawiają się najczęściej na listach zakupów Listonic i na tej podstawie stworzyliśmy ranking.

Brand Loyalty Index

Poziom przywiązania – oznaczony jako Brand Loyalty Index (BLI) – dla całej kategorii ketchupu wynosi 1,87%. Oznacza to, że spośród wszystkich dodań ketchupu do list zakupów Listonic, jedynie 1,87% to dodania ze wskazaniem konkretnej marki. Spośród analizowanych marek największym wskaźnikiem BLI w 2022 cieszą się Pudliszki (1,1%), Kotlin (0,8%) oraz Heinz (0,7%).

Więcej o przywiązaniu do marki i sposobach na zwiększenie go przeczytasz tutaj.

Ranking marek ketchupu

W rankingu wzięło udział 15 marek ketchupu pojawiających się najczęściej na listach zakupów Listonic w Polsce. W ujęciu rok do roku znaczna część wymienionych marek zmieniła swoje miejsce w rankingu. Dodatkowo zaobserwowaliśmy wyraźne wzrosty i spadki udziału poszczególnych marek na listach zakupów Listonic.

Ranking marek ketchupu Listonic ads 2022

Jeśli interesują Cię podobne rankingi, koniecznie sprawdź nasz najnowszy raport zawierający szczegółową analizę 19 produktów z 9 najpopularniejszych kategorii asortymentowych – Ranking Popularności Marek FMCG!

Przeczytaj również:
Ranking sieci handlowych 2022
Raport trendów zakupowych

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Bądź na bieżąco w branży FMCG
i aplikacji zakupowych dzięki naszemu newsletterowi!

Udostępnij