Masło czy margaryna – jakie są preferencje Polaków?
FMCG

Masło czy margaryna – jakie są preferencje Polaków?

19 maja, 2022

2 minuty

Masło i margaryna znajdują szereg zastosowań w polskiej kuchni. Wykorzystywane są m.in do pieczenia ciast, smażenia czy smarowania kanapek. W tym artykule przedstawiamy, jak zmienia się popyt na tłuszcze w przeciągu roku oraz jakie marki masła i margaryny są najpopularniejsze wśród użytkowników Listonic!

Zainteresowanie Polaków tłuszczami do smarowania i pieczenia, takimi jak masła i margaryny, jest zmienne w skali roku. Największy popyt dostrzegalny jest w grudniu oraz na przełomie marca i kwietnia, czyli w okresach świątecznych, kiedy to znacznie częściej gotujemy i pieczemy ciasta. W grudniu 2021 roku, czyli w okresie bożonarodzeniowym popularność w.w. tłuszczów  wzrosła o 25% względem średniej rocznej. Tegoroczne święta Wielkanocne sprawiły, że na listach zakupów pojawiło się natomiast o 21% więcej masła i margaryny w porównaniu do pozostałych miesięcy w roku. Masło i margaryna to oczywiście dwa odmienne produkty i mają swoich zwolenników i przeciwników.

Masło czy margaryna?

Biorąc pod uwagę liczby bezwzględne, wśród użytkowników Listonic to właśnie masło cieszy się większym zainteresowaniem niż margaryna. Polacy dodają masło do list zakupów aż 10 razy częściej niż margarynę i nic w tym dziwnego, bo to produkt naturalny i uznawany w naszym kraju za znacznie zdrowszy niż zamienniki. Wielbiciele masła doceniają jego walory smakowe oraz delikatny zapach. Wśród najpopularniejszych marek masła na listach zakupów Listonic należą m.in Mlekovita, Łaciate, Mleczna Dolina i Mazurski Smak.

Margaryna w ostatnim czasie nieco zyskuje na popularności. W pierwszym kwartale 2021 r. stanowiła 8,5% wśród całej kategorii tłuszczów do smarowania i pieczenia, w 2022 r. ten udział wzrósł do 9,76%. Margaryna zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe i oleje roślinne, dlatego chętnie sięgają po nią weganie. Jest także polecana seniorom. Na rynku dostępne są margaryny twarde oraz miękkie nadające się do smarowania oraz pieczenia. Użytkownicy Listonic do pieczenia najczęściej wybierają margarynę marki Kasia. Jeśli chodzi o tłuszcz do smarowania, najpopularniejsze są Rama, Flora oraz Smakowita.

Tłuszcze kontra inflacja

W naszej analizie wzięliśmy pod lupę pierwszy kwartał 2022 r. i w porównaniu do tego samego okresu w 2021 r., zaobserwowaliśmy  7% spadek zainteresowania zakupem tłuszczy do smarowania. Ze względu na wzrost kosztów wytworzenia produktów tłuszczowych ta kategoria produktów w ostatnim czasie dotknięta była szczególnym wzrostem cen. Ceny produktów tłuszczowych wzrosły średnio o 20% (źródło) zatem zaobserwowany spadek popytu jest jak najbardziej zrozumiały.

 

Przeczytaj również:
Jakie piwa wybieraliśmy w majówkę
Analiza list zakupów pod kątem diet roślinnych

Udostępnij