Odsłony a odsłony widzialne – kluczowe różnice, które warto znać
Reklama

Odsłony a odsłony widzialne – kluczowe różnice, które warto znać

25 czerwca, 2024

3 minuty

W świecie reklamy digital terminy “odsłony” i “odsłony widzialne” są często mylone, mimo że mają różne znaczenia. Ich prawidłowe rozumienie pozwala na bardziej precyzyjną interpretację wyników i optymalizację działań marketingowych. W tym artykule przedstawiamy kluczowe różnice pomiędzy tymi miernikami.

Czym są odsłony reklamy?

Odsłony (impressions) to podstawowa miara w reklamie internetowej, która określa każdą sytuację, w której reklama jest ładowana i wyświetlana, niezależnie od tego, czy użytkownik faktycznie ją zauważył.

Co to są odsłony widzialne?

Odsłony widzialne (viewable impressions) to bardziej precyzyjny wskaźnik. Reklama jest uznawana za widzialną, jeśli co najmniej 50% jej powierzchni było widoczne na ekranie przez minimum jedną sekundę dla reklam displayowych i przez minimum dwie sekundy dla reklam wideo, zgodnie ze standardami Media Rating Council (MRC).

Odsłony i odsłony widzialne w kontekście pomiarów efektów kampanii

Odsłony to wskaźnik, który mierzy liczbę wyświetleń reklamy, niezależnie od tego, czy użytkownik faktycznie ją zobaczył. Z kolei odsłony widzialne dostarczają bardziej precyzyjnych danych, pokazując, że reklama była co najmniej w 50% na ekranie przez sekundę, co znacznie zwiększa szansę na rzeczywisty kontakt użytkownika z reklamą.

W kontekście jakości versus ilości, odsłony skupiają się na liczbie wyświetleń, co może nie zawsze odzwierciedlać rzeczywisty wpływ kampanii. Natomiast odsłony widzialne koncentrują się na jakości wyświetleń, co jest kluczowe dla skuteczności kampanii, ponieważ zapewniają lepsze zrozumienie, jak wiele osób faktycznie widziało i mogło zareagować na reklamę.

Klienci coraz częściej korzystają z kodów śledzących widoczność reklamy (VA). Przykładowe kody VA to IAS, MOAT czy DoubleVerify. Kody VA mierzą nie tylko widoczność reklam, ale także brand safety, czyli sprawdzają, czy reklama pojawia się w „bezpiecznym” otoczeniu contentowym. To ważne narzędzie, które zapewnia klientom pełny obraz skuteczności i bezpieczeństwa ich kampanii reklamowych.

Dlaczego odsłony widzialne zyskują na znaczeniu?

Reklamodawcy zwracają coraz większą uwagę na odsłony widzialne, ponieważ dostarczają bardziej wartościowych danych. Pozwalają one lepiej ocenić rzeczywisty zasięg kampanii i jej skuteczność. Reklama, która została wyświetlona, ale nie była widoczna, ma niewielką wartość. Z kolei reklama widzialna ma większe szanse na przyciągnięcie uwagi i generowanie konwersji.

Dlaczego nie wszystkie odsłony są widzialne?

Warto wyjaśnić, dlaczego może dojść do sytuacji, w której odsłona reklamy nie była widzialna. Oto potencjalne przyczyny:

  • zbyt duża waga kreacji – jeśli reklama jest zbyt ciężka i nie zdąży się załadować, zanim użytkownik przescrolluje stronę;
  • nieodpowiednie umiejscowienie reklamy – w przypadku stron internetowych takich jak np. portale informacyjne, reklama może ładować się nisko na stronie, a użytkownik nigdy do niej nie doscrolluje.

Widoczność reklam w aplikacjach Listonic

Strony internetowe oferujące placementy reklamowe zazwyczaj mają ich dużo w ofercie, zazwyczaj po kilka na jednej stronie. Część oferty stanowią reklamy umiejscowione na dole strony, widoczne dopiero po przescrollowaniu. To samo dotyczy wszelkiego rodzaju aplikacji contentowych.

W aplikacjach zakupowych i lifestylowych Listonic (Listonic, Moja Gazetka, Waterful, Momly) na stronę zazwyczaj przypada jeden placement reklamowy, co sprawia, że jest zdecydowanie większa szansa na to, że znajdzie się w polu widzenia użytkownika. Odsłony widoczne w naszych aplikacjach, w zależności od konkretnej aplikacji i formatu, osiągają współczynnik widzialności (viewability rate) na poziomie 75-95%. Oznacza to, że taki procent impresji kampanii został wyświetlony w polu widzenia użytkownika.

 

Podsumowując, zrozumienie różnic między odsłonami a odsłonami widzialnymi jest kluczowe dla skutecznego planowania i oceny kampanii reklamowych. Stosowanie kodów VA oraz optymalizacja placementów reklamowych, jak w aplikacjach Listonic, zapewniają wyższą jakość wyświetleń i większe szanse na skuteczne dotarcie do użytkowników.

 

Interesują cię inne branżowe teksty? Sprawdź:
Jak przygotować skuteczną kreację reklamową
Marketing behawioralny a retargeting
AI w marketingu – wykorzystanie

 

Udostępnij