Ranking piwa – najpopularniejsze marki w Polsce
FMCG

Ranking piwa – najpopularniejsze marki w Polsce

24 kwietnia, 2023

3 minuty

Nie da się ukryć, że piwo jest jednym z ulubionych napojów Polaków. Cieszy się ogromną popularnością, a jego spożycie jest związane z przeróżnymi okazjami. Najczęściej po piwo sięgamy na majówkę i podczas letnich upałów, ale na listach zakupów pojawia się również i zimą. A co z wyborem marki? W tym artykule postanowiliśmy to zbadać i przedstawić ranking marek piwa w Polsce, podzielony na te tradycyjne i te bardziej wyszukane. Przygotuj swój kufel, bo czas się rozeznać w Polskim świecie piwa!

Piwo najlepiej smakuje na zimno, dlatego najchętniej sięgamy po nie na przełomie wiosny i lata. Już od marca na listach zakupów Listonic obserwujemy stopniowy wzrost zainteresowania zakupem tradycyjnych lagerów, które osiągają szczyt swojej popularności w lipcu.

Ranking piwa - popyt na lagery

 

Nieco inaczej układa się krzywa zainteresowania zakupem piw smakowych – ten rodzaj piwa cieszy się największą popularnością podczas majówki.

Ranking piwa - popyt na piwa smakowe

Czy to oznacza, że w majówkę pijemy więcej piw smakowych niż lagerów? Absolutnie nie. Złociste lagery pozostają najchętniej wybieranym rodzajem piwa w Polsce, a sięgamy po nie aż 18 razy częściej niż po piwa smakowe! Spójrz na różnicę:

Ranking piwa - popyt na piwa smakowe i lagery

 

Przywiązanie do marki piwa

Choć zdecydowanie chętniej wybieramy lagery niż piwa smakowe, to właśnie przy wyborze piw smakowych przywiązujemy znacznie większą uwagę do marki. Stopień przywiązania do marki – Brand Loyalty Index (BLI) – dla lagerów wynosi 12,3%. Oznacza to, że zaledwie ⅛ wszystkich dodań lagerów do list zakupów Listonic, to dodania ze wskazaniem konkretnej marki. Dla piw smakowych wskaźnik BLI wynosi aż 54,5%!

Ranking marek piwa

Żywiec, Zatecky i Tyskie, zdecydowanie królują na polskim rynku lagerów i mają największy udział wśród marek na listach zakupów. Lider rankingu – Żywiec – ma 14,6% udziału, tuż za nim, z udziałem 9,3% znajduje się Zatecky, trzecie na podium zajmuje Tyskie, z udziałem 8,6%. Niewiele dalej w rankingu plasują się marki Carlsberg, Lech i Warka. Wszystkie piwa znajdujące się w pierwszej 10 rankingu, są produkowane przez największe koncerny w Polsce – Grupę Żywiec, Carlsberg i Kompanię Piwowarską.

Ranking marek piwa - lagery

Zdecydowanie najpopularniejszym spośród piw smakowych jest Desperados, który ma aż 37,2% udziału wśród marek ze swojej kategorii. Zaraz za nim, na drugim miejscu znajduje się Somersby, z udziałem 19,1%, a trzecie miejsce należy do piwa Garage, które ma 12,3% udziału wśród marek.

Ranking marek piwa - piwa smakowe

Podsumowując, piwa w Polsce odgrywają istotną rolę nie tylko w kulturze, ale i gospodarce. Mimo że rynek piwa wydaje się już nasycony, to wciąż pojawiają się nowe marki, które szybko zyskują na popularności. Wybór marki piwa zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i gustu konsumenta. Bez względu na to, jakie piwo jest ulubione, warto zawsze cieszyć się z jego smaku w umiarze i z rozsądkiem.

Interesują cię inne rankingi produktów?
Koniecznie sprawdź
Ranking słonych przekąsek
Ranking czekolady

Udostępnij