Prezenty Świąteczne 2021! Czym obdarowaliśmy bliskich?
FMCG

Prezenty Świąteczne 2021! Czym obdarowaliśmy bliskich?

28 grudnia, 2021

3 minuty

Ten rok, zupełnie jak poprzedni, należał do… specyficznych. Dość niepewna sytuacja związana z trwającą nadal pandemią oraz rosnący w galopującym tempie poziom inflacji sprawiły, że do zakupów prezentów podchodziliśmy z rozwagą. 

W 2021 sięgaliśmy przede wszystkim po prezenty użyteczne w życiu codziennym, ale nie zabrakło też miejsca na gadżety elektroniczne czy biżuterię.
Przedstawiamy przegląd produktów z poszczególnych kategorii prezentowych, które w tym roku wybieraliśmy najczęściej!

Na ostatnią chwilę

Nie da się ukryć, że niezależnie od sytuacji, część zakupów świątecznych zostawiamy na ostatnią chwilę. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy o 10:00 w Wigilię nie gnał do centrum handlowego aby coś jeszcze dokupić! Wydawać by się mogło, że zakup prezentów dla najbliższych planujemy nieco wcześniej niż tuż przed Wigilią, jednak dane przedstawione na wykresach mówią same za siebie.

Wzrost ilości dodań hasła "prezent" do list zakupów Listonic w okresie świątecznym 2020

Wzrost ilości dodań hasła "prezent" do list zakupów Listonic w okresie świątecznym 2021

Alkohol i kosmetyki na prowadzeniu

Napoje alkoholowe oraz kosmetyki to niewątpliwie najbardziej popularne spośród wszystkich badanych kategorii prezentowych. W tym roku, podobnie jak w poprzednich, najchętniej sięgaliśmy po wino, które stanowiło ponad 47% całej kategorii! Zwiększonym zainteresowaniem w okresie świątecznym, w porównaniu do zeszłego roku, cieszyły się również whisky oraz rum. Wśród kosmetyków na prowadzeniu znalazły się klasyczne dezodoranty antyperspiranty, a także kosmetyki do makijażu. Na zainteresowanie w tegorocznym okresie świątecznym nie mogły narzekać również kremy do twarzy (+17,8%) oraz gotowe zestawy prezentowe (+15,5%).

Skarpetki górą!

Wszyscy wiemy, że nieodłącznym elementem świątecznych prezentów są oczywiście skarpetki, piżamy i nowe kapcie! Tak było również i w tym roku. Nie dość, że skarpetki stanowiły największą część w swojej kategorii (“inne”), to odnotowały wzrost o ponad 17% względem roku 2020.

Zamiast lalek sprzęt sportowy

W kategorii “dla dzieci” największym zainteresowaniem cieszył się właśnie sprzęt sportowy. Rowery, rolki, hulajnogi, deskorolki oraz inne artykuły zaliczane do sprzętu sportowego, w okresie od 7 do 24 grudnia 2021 roku, stanowiły ponad 32% całej kategorii! Do prezentowych list zakupów znacznie chętniej niż w zeszłym roku dodawaliśmy również samochodziki (+ 19,23%) oraz pluszaki (+12,16%). Cała kategoria odnotowała wzrost o ponad 10%.

Elektronika rośnie w siłę

Szybki rozwój technologii sprawił, że tak samo jak lubimy otaczać się gadżetami elektronicznymi, chętnie obdarowujemy nimi bliskich. W okresie od 7 do 24 grudnia 2021 roku cała kategoria “elektronika” odnotowała ponad 14% wzrost względem analogicznego okresu w roku 2020. Spośród gadżetów elektronicznych największym zainteresowaniem cieszyły się z tym roku telefony komórkowe oraz komputery i laptopy. Znacznie chętniej sięgaliśmy też po prostownice i lokówki (+25,47%), a także ipady, które na tegorocznych listach zakupów gościły niemalże 2x częściej!

 

 

Przeczytaj również:
Jaką herbatę wybieraliśmy na jesienno-zimowe wieczory?
Słodycze czy znicze? Jak wyglądały zakupy Polaków na Halloween i Wszystkich Świętych

Udostępnij