Ranking soków – najpopularniejsze marki soków w Polsce
FMCG

Ranking soków – najpopularniejsze marki soków w Polsce

17 kwietnia, 2024

2 minuty

Nawet w obliczu wzrostu cen artykułów spożywczych, soki cieszą się stałym zainteresowaniem klientów. Rynek soków w Polsce nie przestaje się rozwijać – pojawiają się nowe marki, połączenia smakowe, czy zdrowe warianty. Wartość tego segmentu rynku w roku 2023 przekroczyła 3 mld złotych, a soki zajęły trzecie miejsce pod względem wartości sprzedaży w całej kategorii napojów bezalkoholowych (dane z sierpnia 2023, Nielsen IQ).

Sprawdziliśmy zatem, które marki soków cieszą się największą popularnością wśród użytkowników Listonic i na tej podstawie opracowaliśmy najnowszy ranking marek soków!

Soki regularnie pojawiają się na listach zakupów użytkowników aplikacji Listonic. Wartość wskaźnika Brand Loyalty Index dla soków wynosi 2,53%, co oznacza, że lojalność wobec marek w tej kategorii produktów nie jest wysoka. Zaledwie co 28 produkt dodawany jest do listy zakupów ze wskazaniem konkretnej marki.

Brand Loyalty Index, a także udział poszczególnych marek na tle konkurencji, możesz sprawdzić dzięki Brand Performance. To nasze autorskie narzędzie analityczne, pozwalające na bieżący monitoring danych z list zakupów Listonic.

>> wejdź na stronę Brand Performance <<

Popyt na soki

Analiza trendów zakupowych w roku 2023 pokazuje, że popyt na soki utrzymywał się na stabilnym poziomie. Niewielki spadek zainteresowania zanotowano w listopadzie, jednak już w grudniu wzrost zainteresowania był zauważalnie większy. To zrozumiałe, że w okresie świąteczno-sylwestrowym, soki, będące nie tylko smacznym napojem, ale także składnikiem wielu drinków i koktajli, cieszą się większym popytem.

Ranking soków - popyt na całą kategorię soków w 2023

 

Interesującym trendem, który obserwujemy na rynku soków, jest rosnące zainteresowanie produktami naturalnymi oraz bez dodatku cukru. Konsumentom coraz częściej zależy na zdrowszych opcjach napojów, wolnych od nadmiaru słodkości i konserwantów. Producenci soków reagują na tę potrzebę, wprowadzając na rynek coraz więcej marek rzemieślniczych oraz różnych wariantów produktów, co może przyczynić się do dalszego wzrostu popularności tego segmentu, a także zwiększania lojalności wobec konkretnych marek.

Ranking marek soków

Mimo dominacji marek takich jak Tymbark i Kubuś, które razem kontrolują ponad 60% rynku, na podium rankingu marek soków znajdują się również mniejsze marki, takie jak Andros, Bracia Sadownicy czy marka własna Biedronki – Vital Fresh. Ta różnorodność świadczy o dynamicznej naturze branży napojów bezalkoholowych, gdzie konkurencja oraz zmieniające się preferencje konsumentów mają istotny wpływ na kształtowanie się preferencji.

 

Ranking marek soków - 10 najpopularniejszych marek

 

Jeśli interesują Cię podobne rankingi, koniecznie sprawdź nasz  Ranking Popularności Marek FMCG 2023

Sprawdź też inne rankingi produktów:
Ranking ketchupów
Ranking czekolad

Udostępnij