ROI, czyli zwrot z inwestycji w reklamę na listach zakupów
Reklama

ROI, czyli zwrot z inwestycji w reklamę na listach zakupów

4 sierpnia, 2021

3 minuty

ROI, czyli (eng.) Return on Investment to szacunkowy lub dokładny zwrot z zainwestowanego kapitału. Niezależnie od celu przedsiębiorstwa, dane o zwrocie z inwestycji zdecydowanie pomagają w ocenie efektywności podjętych działań. W przypadku Listonic estymacja ROI to nic innego jak informacja o tym ile razy potencjalna sprzedaż produktu przewyższa koszty prowadzonej dla niego kampanii.

Skąd się biorą szacunki sprzedaży?

W Listonic dokonujemy szacunków ROI na podstawie danych z list zakupów oraz paragonów. Naszym partnerem w badaniu jest CMR – Centrum Monitorowania Rynku, czyli niezależna agencja badawcza specjalizująca się w analizach danych transakcyjnych pozyskiwanych ze sklepów spożywczych. Celem działalności CMR jest dostarczenie producentom FMCG oraz sieciom handlowym szybkiej informacji, na ile ich działania marketingowe mają rzeczywisty wpływ na decyzje zakupowe klientów sklepów. CMR ma dostęp do danych transakcyjnych sklepów i może śledzić trendy sprzedaży całości asortymentu i poszczególnych kategorii produktowych. To dzięki wsparciu Centrum Monitorowania Rynku jesteśmy w stanie połączyć dane z list zakupów (intencję zakupową) i dane sprzedażowe (średnią wielkość transakcji).

Metodologia badania ROI w Listonic

Badanie realizujemy w dużej grupie badawczej – jest to ok. 200 tys unikalnych użytkowników aktywnych miesięcznie w aplikacji Listonic. Dane te łączymy z danymi sprzedażowymi z tysięcy sklepów spożywczych w całej Polsce. Podczas trwania kampanii reklamowej w Listonic jesteśmy w stanie zmierzyć ilość dodań konkretnego produktu do list zakupów. Mnożymy te dane wraz ze średnią ilością produktu z danej kategorii na paragonach(dane pozyskane przez CMR) oraz jego średnią ceną.

Metodologia badania ROI w Listonic

Uzyskana w ten sposób szacowana sprzedaż dzięki emisji kampanii reklamowej jest dzielona przez koszt kampanii. Dzięki temu możliwa jest ocena szacunkowego zwrotu z inwestycji dzięki reklamie w Listonic – estymacja ROI.

Metodologia badania ROI w Listonic

Przykłady estymacji ROI dla kampanii food i non-food

Kampanie reklamowe w Listonic charakteryzują się wysokim zwrotem z inwestycji, niezależnie od tego, czy dotyczą produktów z kategorii food czy non-food. Jak przedstawia tabela poniżej, estymowany ROI z kampanii w Listonic może przekroczyć koszty reklamy nawet pięciokrotnie!

Przykład obliczania ROI w Listonic

Podsumowanie

W Listonic dbamy o to, aby w podsumowaniu kampanii dostarczyć jak najwięcej danych, które pokazują efektywność zainwestowanej kwoty. Do tej pory dzieliliśmy się informacjami jak wzrastała popularność marki na listach zakupów. Od H2 2021 w ramach podsumowania kampanii prowadzonej w Listonic, dział Client Success dostarcza również estymację ROI, dzięki czemu klienci dowiadują się na ile efektywna była kampania

Nasz partner jest w stanie przygotować dedykowane i jeszcze bardziej zaawansowane analizy dla marek FMCG, takie jak:

  • eksperymenty w sklepach
  • modelowanie ekonometryczne marketing-mix
  • analizy elastyczności cenowej
  • analizy zwyczajów zakupowych
  • segmentacje transakcji wg. misji zakupowych
  • inne analizy oparte o dane transakcyjne ze sklepów spożywczych

Zachęcamy do kontaktu z Centrum Monitorowania Rynku:

Centrum Monitorowania Rynku Sp. z o.o.
ul. Nowoursynowska 162G
02-776 Warszawatel. (+48) 608 615 214

Przeczytaj również:
Akcja: Kooperacja, czyli kilka słów o współpracy Listonic i sieci handlowych

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Bądź na bieżąco w branży FMCG
i aplikacji zakupowych dzięki naszemu newsletterowi!

Udostępnij