Akcja: Kooperacja, czyli kilka słów o współpracy Listonic i sieci handlowych

Akcja: Kooperacja, czyli kilka słów o współpracy Listonic i sieci handlowych

18 sierpnia, 2021

5 minut

Shopper marketing to niezwykle skuteczne działania, dzięki którym można dotrzeć do konsumenta w najważniejszym momencie procesu zakupowego – podczas planowania zakupów. Można stwierdzić, że Listonic to swoisty ekspert w tej dziedzinie. Nic dziwnego, że sieci handlowe decydują się na realizację swoich kampanii właśnie w Listonic.

Odpowiednia optymalizacja kampanii prowadzonych nie tylko na listach zakupowych w aplikacji Listonic, ale również w gazetkach promocyjnych naszego partnera – Mojej Gazetki, pozwala skutecznie dotrzeć do kluczowych klientów, a także znacznie wpłynąć na wyniki sprzedażowe. Właśnie ze względu na to zaufały nam już 3 sieci handlowe, dla których od wielu miesięcy prowadzimy kampanie ongoing!

Aldi, Netto i E’leclerc to sieci handlowe, z którymi prowadzimy stałą współpracę. Każda z nich przybrała zupełnie inną taktykę marketingową, którą realizuje w oparciu o oferowane przez nas rozwiązania. Przyjrzyjmy się bliżej ich działaniom!

Błyskotliwy sprzedawca – E’leclerc

Sieć handlowa E’leclerc współpracuje z Listonic od grudnia 2020 roku. Celem E’leclerc jest przede wszystkim przyciągnięcie konsumentów do punktów sprzedaży sieci, a także zwiększenie sprzedaży reklamowanych produktów. Sieć zdecydowała się na umieszczanie swoich kreacji reklamowych w aplikacji Listonic przy użyciu formatu bannera add-to-list (ATL), który daje możliwość automatycznego dodania reklamowanego produktu do listy zakupów po kliknięciu w umieszczony na nim plusik. Jest to dobrze przemyślana strategia, która nie tylko wpływa na zwiększenie zainteresowania użytkowników reklamowanymi produktami, ale także uświadamia ich gdzie mogą nabyć te produkty. W związku z tym reklama w aplikacji Listonic pomaga skierować użytkowników tworzących listy zakupów do sklepów sieci handlowej E’leclerc.

Przykłady realizacji najnowszych kampanii:

Kampania E'leclerc

Kampania E'leclerc

Kampania sieci handlowej E'leclerc

Kampania sieci handlowej E'leclerc

Przyjęcie takiej strategii oraz wykorzystywanie bannerów ATL w kampaniach gwarantuje zwiększenie rozpoznawalności sieci E’leclerc, zapewnia informowanie użytkowników o najnowszych promocjach w nieszablonowy sposób, a przede wszystkim umożliwia naszym analitykom mierzenie efektywności kampanii pod wieloma aspektami.

Największe zalety wykorzystywania bannera ATL w kampaniach:

  • wysoki wskaźnik CTR, dzięki temu, że użytkownicy aplikacji chętnie klikają w umieszczony na bannerze plus
  • wzrost bezwzględnej ilości reklamowanych produktów dodawanych do list zakupowych podczas trwania kampanii
  • wzrost rozpoznawalności reklamowanej sieci, dzięki częstemu pojawianiu się jej na listach zakupowych
  • silny efekt wizerunkowy dzięki formatom bannerów ATL expand (zwłaszcza w strefie big)
  • możliwość estymowania ROI – potencjalnego zwrotu inwestycji w taką kampanię

Po najnowszej – trwającej 42 dni – kampanii w aplikacji Listonic nasi analitycy odnotowali wzrost udziału E’leclerc w kategorii sieci handlowych na listach zakupów wynoszący 4,44%. Ponadto, podczas trwania tej kampanii średnia miesięczna liczba dodań produktów w dystrybucji sieci E’leclerc wzrosła niemalże 60-krotnie, a szacowany zwrot z inwestycji (ROI estimation) przekroczył ponad 5-krotnie wartość kampanii reklamowej. Śmiało można stwierdzić, że działania promocyjne podjęte w ramach współpracy E’leclerc z Listonic umożliwiły realizację określonych celów.

Przyczajony tygrys – Netto

Netto to sieć handlowa, z którą realizację celów marketingowych rozpoczęliśmy w Q3 2020. Jedną z najbardziej sukcesywnych kampanii Netto była promocja ofert Wielkanocnych. Sieć w swoich kampaniach stawia na sprytne wykorzystywanie możliwości reklamowych aplikacji Moja Gazetka. Kampanie Netto realizowane są przy wykorzystaniu takich formatów reklamowych jak banner oraz ad insert, dzięki czemu sieć w niezwykle ciekawy sposób pozycjonuje się na tle konkurencji. Taktyka przyjęta przez Netto polega na promowaniu się tam, gdzie promuje się konkurencja. Użytkownicy aplikacji widzą kreacje reklamowe Netto podczas przeglądania gazetek promocyjnych innych sieci handlowych. W ten sposób mogą porównywać oferty promocyjne innych sieci z ofertą Netto.

Przykładem takiego działania jest zrealizowana w sezonie wiosennym promocja oferty grillowej:

Kampania sieci handlowej Netto

Kampania sieci handlowej Netto

Największe zalety wykorzystywania formatów takich jak banner i ad insert:

Banner w aplikacji Moja Gazetka pojawia się na dole stron i wyświetla się podczas scrollowania od kilku do kilkunastu stron gazetek promocyjnych. Jego ekspozycja trwa zazwyczaj od 7 do 11 sekund, co wpływa na zapamiętywalność kreacji, reklama dłuższy czas walczy o zainteresowanie użytkownika, a także generuje wyższe CTRy.

Ad insert to format o silnym efekcie wizerunkowym, ma właściwości natywne, a użytkownicy utożsamiają go ze stroną gazetki.

Połączenie tych dwóch formatów gwarantuje promocję, która nie jest odbierana jako męcząca i agresywna. Netto we współpracy z Listonic sprytnie wykorzystuje właściwości dostępnych w Mojej Gazetce formatów, które z pewnością pomagają realizować przyjętą przez sieć taktykę działania.

Sprytny uświadamiacz – Aldi

Aldi to sieć handlowa, która współpracuje z Listonic najdłużej – od lutego 2020 roku.. W swoich kampaniach wykorzystuje formaty reklamowe dostępne zarówno w aplikacji Listonic jak i Moja Gazetka. Celem marketingowym sieci sklepów Aldi jest budowanie świadomości marki oraz kierowanie użytkownika do gazetek na stronie Aldi. Sieć reklamuje się w Mojej Gazetce przy wykorzystaniu formatów ad insert i banner, swoje kreacje umieszcza również na formacie kafelka. Na reklamach sieci Aldi można znaleźć wszystko – od promocji na ziemniaki po sandały czy zjeżdżalnie. Różnorodność produktów zapewnia sieci dotarcie do szerokiego grona odbiorców.

Kampania Aldi

Kampania Aldi

Kampania Aldi

Kampania Aldi

Zalety wykorzystania formatu kafelka w kampanii:

  • format pojawia się na stronie głównej pomiędzy gazetkami promocyjnymi
  • generuje wysokie zasięgi
  • skutecznie wpływa na promocję produktów non-food

Wykorzystanie wszystkich dostępnych w aplikacjach formatów reklamowych sprawia, że Aldi skutecznie dociera z reklamą do użytkowników tworzących listy zakupów, jak i tych, którzy z ciekawości przeglądają gazetki promocyjne. Podjęte przez sieć handlową działania promocyjne przynoszą oczekiwane efekty, na co dowodem jest ciągła, wielomiesięczna współpraca z Listonic. 

Podsumowanie

Shopper marketing świetnie sprawdza się przy promocji sieci handlowych. Chcesz skierować użytkowników aplikacji do Twoich sklepów? A może celem Twoich kampanii jest pozycjonowanie się na tle konkurencji, jaką są inne sieci handlowe? Niezależnie od tego jaką taktykę obierzesz – Listonic pomoże Ci w skutecznej realizacji celów. Przemyślane wykorzystanie formatów reklamowych dostępnych zarówno w Listonic jak i Mojej Gazetce jest kluczem do sukcesu!

Udostępnij