Ranking słonych przekąsek – najchętniej wybierane marki
FMCG

Ranking słonych przekąsek – najchętniej wybierane marki

9 stycznia, 2023

2 minuty

Konsumenci chętnie sięgają po przekąski – nie tylko od święta, ale także na co dzień. Według ekspertów z NielsenIQ w 2021 roku polski rynek przekąsek osiągnął wartość ponad 17,6 mld zł. Około ⅓ stanowiły słone warianty. Sprawdziliśmy, po jakie słone smakołyki najczęściej sięgają użytkownicy Listonic w Polsce. Na tej podstawie powstał ranking słonych przekąsek.

Około 85% konsumentów je min. jedną przekąskę dziennie, a 88% twierdzi, że w zbilansowanej diecie powinno być miejsce na drobne przyjemności. Tak odpowiedzieli respondenci badania „State of Snacking” przygotowanego przez Mondelēz International w 2021 roku. A jak to wygląda na listach zakupów Listonic?

Słone przekąski na listach zakupów

Popyt na słone przekąski w ciągu roku utrzymuje się na wysokim poziomie. Wzmożone zainteresowanie zakupem produktów z tej kategorii widzimy wiosną, w wakacje oraz w grudniu – w okolicach Sylwestra. W roku 2022 użytkownicy Listonic po słone przysmaki sięgali niemalże 5% częściej niż w roku 2021.

Zainteresowanie zakupem słonych przekąsek

W analizie uwzględniliśmy: chipsy i chrupki, paluszki, orzeszki, krakersy i popcorn.

 

Rodzaje słonych przekąsek

Spośród wszystkich słonych przekąsek najchętniej sięgamy po chipsy i chrupki. Wahania popytu zaobserwowane dla tych produktów są bardzo podobne do tych obrazujących całą kategorię.

Chipsy i chrupki na listach zakupów Listonic

Drugie pod względem popularności są słone paluszki. W ich przypadku również widzimy podobne wahania popytu w ciągu roku, jednak liczba wzmianek na listach zakupów jest już znacząco mniejsza niż chipsów i chrupek.

Słone paluszki na listach zakupów Listonic

Użytkownicy Listonic chętnie planują również zakup orzeszków. Największy wzrost zainteresowania przypada na wiosnę (Święta Wielkanocne) oraz w grudniu (Sylwester). Pomimo wyraźnego spadku liczby dodań w czerwcu 2022, w perspektywie rok do roku możemy mówić o wzroście popytu na orzeszki. W 2022 intencja zakupowa tych produktów wyrażona liczbą dodań do list zakupów wynosiła 5,6% więcej niż w roku 2021.

Orzeszki na listach zakupów Listonic

Przywiązanie do marek słonych przekąsek

Słone przekąski cechują się wysokim stopniem przywiązania do marki. Wartość wskaźnika Brand Loyalty Index (BLI) dla całej kategorii wynosi 14%, co znaczy, że niemal co siódmy słony przysmak dodawany jest do list zakupów z określoną marką. Jednak poziom lojalności konsumentów znacząco różni się dla konkretnych produktów. Największym BLI cieszą się chipsy i chrupki (20,7%). Na drugim miejscu znalazły się słone paluszki (6,2%), a na trzecim orzeszki (już tylko 2,5%).

Brand Loyalty Index

Ranking słonych przekąsek


Przedstawiamy 10 marek słonych przekąsek najczęściej dodawanych do list zakupów w aplikacji Listonic. Udział na listach zakupów jest pozycją marki wśród słonych przekąsek uwzględnionych w analizie.

Ranking marek słonych przekąsek

Interesują Cię podobne rankingi? Sprawdź raport zawierający analizę 19 produktów z 9 najpopularniejszych kategorii asortymentowych – Ranking Popularności Marek FMCG!

 

Przeczytaj również:
Ranking marek czekolady
Ranking marek ketchupu

Udostępnij