Super Bowl: święto sportu, reklam i… jedzenia
Reklama

Super Bowl: święto sportu, reklam i… jedzenia

8 lutego, 2023

3 minuty

Super Bowl, czyli finałowy mecz amerykańskiej ligi futbolowej, to nie tylko najważniejsze sportowe wydarzenie w USA (i jedno z najważniejszych na świecie) – to już stały element amerykańskiej kultury. Wielomilionowa publika zgromadzona przed ekranami sprawia, że  święto sportu jest również świętem reklamy i jedzenia. A jak święta to… wydatki, wiadomo. Ile Amerykanie wydają na przekąski w trakcie meczu? Ile kosztuje reklama na super Bowl i jak reklamuje się branża FMCG? Dowiesz się z tego artykułu.

W przed nami już 57. edycja futbolowego święta. Na przełomie lat w amerykańskiej kulturze utarło się, że Super Bowl to czas spędzany w gronie znajomych – i nie tylko wśród fanów sportu. W dniu wielkiego finału National Football League w 2022 roku przed ekranami zebrało się ponad 112,3 miliona widzów (źródło) . Według agencji Nielsen aż 72% amerykańskich domów wyposażonych w odbiorniki TV miało włączoną transmisję tego wydarzenia.

Super Bowl – ile kosztuje reklama? 

Ze względu na tak ogromną publikę, reklamy podczas Super Bowl to coś więcej niż tylko przerwa w grze. To czas na rozgrywki – tym razem marketingowe – i starcie największych globalnych marek. A poprzeczka postawiona jest naprawdę wysoko. Na Super Bowl reklamy nie są nużącą koniecznością, a rozrywką (wielu widzów zbiera się przed ekranem tylko dla nich) i elementem tradycji. Tradycji, która wyszła poza granice USA – specjaliści i pasjonaci marketingu z całego świata z niecierpliwością czekają na ten „festiwal reklam”.  

Emisja spotu reklamowego podczas finałowej rozgrywki to gwarancja dotarcia do ogromnej widowni, lecz także konieczność poniesienia niebotycznych kosztów. Jak informuje USA Today Ad Meter w trakcie wielkiego meczu w 2022 roku:

  • wyemitowano 68 reklam od 56 reklamodawców
  • reklamy zajęły łącznie 44 minuty czasu antenowego
  • koszt 30-sekundowego spotu wyniósł 6,5 mln dolarów.

Reklama na miarę apetytu

Ogromne kwoty związane z Super Bowl to zjawisko znane nie tylko w branży reklamy, lecz także w branży spożywczej. Według danych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, dzień finałowego meczu jest na drugim miejscu (tuż za świętem Dziękczynienia) pod względem ilości konsumowanego jedzenia w USA. Z kolei jak wynika z szacunków World Food Program USA, w 2023 r. przeciętny Amerykanin przeznaczy 85 dolarów na przekąski na ten jeden wieczór. Łączne wydatki na zorganizowanie spotkań, w tym zakup jedzenia i picia, to aż 16 mld dolarów (źródło).

Buffalo Chicken Wings, hamburgery, pizza, guacamole, chipsy, słodycze – to typowe pozycje na listach zakupów tworzonych przed meczem. Branża spożywcza w USA doskonale zdaje sobie sprawę z nawyków żywieniowych widzów Super Bowl, dlatego co roku podczas przerw możemy zobaczyć liczne reklamy jedzenia, głównie przekąsek czy napojów. 

Najlepsze reklamy FMCG na Super Bowl 

Gdy już o reklamach i jedzeniu mowa – zobaczcie kilka spotów branży FMCG emitowanych podczas poprzednich edycji tego amerykańskiego święta:  

 

PS

Może i polskim rozgrywkom sportowym brakuje rozmachu Super Bowl, jednak niektóre kwestie są uniwersalne: znajomość nawyków konsumenckich oraz dobra ekspozycja reklamy (w odpowiednim miejscu i czasie) są podstawą skutecznej sprzedaży. Jako twórcy aplikacji zakupowych, wiemy sporo na ten temat. Zobacz, jak reklama w Listonic zwiększa lojalność konsumentów wobec marki.

Udostępnij