Święta pod znakiem inflacji. Co kupowaliśmy?
FMCG

Święta pod znakiem inflacji. Co kupowaliśmy?

11 stycznia, 2023

3 minuty

Najwyższa od 25 lat inflacja bez wątpienia wpływa na nasze nawyki konsumenckie –  zarówno te codzienne, jak również od święta. Mimo rosnących cen, na grudniowych listach zakupów wiele analizowanych kategorii spożywczych odnotowało wzrost zainteresowania w porównaniu do ubiegłego roku. Jak użytkownicy aplikacji Listonic planowali świąteczne zakupy i co królowało na ich stołach? 

Przed świętami znacznie precyzyjniej planujemy zakupy, dlatego w grudniu większość kategorii spożywczych odnotowuje wzrost zainteresowania. Na listach najczęściej pojawiają się podstawowe produkty, takie jak wędliny, nabiał, jaja, ryby, mąka czy pieczywo. Jednak po niektóre pozycje przed świętami sięgamy znacznie częściej niż na co dzień. Największe wzrosty w grudniu względem całego 2022 roku dotyczyły m.in.: 

  • barszczu oraz szampana, które odnotowały czterokrotny wzrost zainteresowania
  • ciastek, pralinek, kakao, kapusty i pierogów – dwukrotny wzrost,
  • a także wódki, wina, kawy, budyniu czy warzyw konserwowych (wzrost na poziomie 86 – 77%).

Wybrane produkty świąteczne - wzrosty grudzień 2022

Spośród analizowanej grupy produktów zanotowaliśmy spadek zainteresowania oliwą, której liczba dodań w grudniu zmalała o 11% na tle całego 2022 roku.

Inflacja organizuje święta

Inflacja na poziomie 16,6% (dane GUS dotyczące grudnia) nie pozostała bez wpływu na tegoroczne plany zakupowe. W porównaniu do poprzednich świąt, w 2022 roku rzadziej kupowaliśmy oliwy i oleje (spadek liczby wzmianek na listach odpowiednio o 9 i 7%), wódkę (3%) czy cukier (2%). Jednak pomimo rosnących cen, dla wielu pozycji odnotowaliśmy wzrost zainteresowania rok do roku. Były to m.in.: kakao (ze wzrostem o 23%), jaja (16%), kawa (15%), jogurty – (14%) czy ciastka (13%).

Czy umocnienie pozycji wielu kategorii produktowych w grudniu oznacza, że użytkownicy aplikacji Listonic nie musieli przejmować się inflacją i oszczędzać na zakupach świątecznych? Niekoniecznie. Po analizie w szerszym ujęciu czasowym widzimy wyraźne spadki liczby dodawanych produktów spożywczych w październiku i listopadzie w porównaniu do analogicznego okresu w 2021. Może to oznaczać, że tegoroczne grudniowe wzrosty mogą być efektem cięć w budżecie domowym w poprzednich miesiącach, a przez to koniecznością uzupełnienia domowych spiżarni o większą liczbę produktów  – tłumaczy Małgorzata Olczak, Head of Sales w Listonic.

Zakupy na ostatnią chwilę

Chociaż w wyniku wzrostu cen zainteresowanie wieloma produktami uległo zmianom, w kwestii układania list trzymamy się stałych nawyków – zakupy planujemy na ostatnią chwilę. W perspektywie całego miesiąca najwięcej produktów na listach pojawiło się 22 grudnia (zarówno w 2022, jak i w 2021 roku). Wzmożona aktywność w aplikacji widoczna była także w soboty – a zwłaszcza 17 grudnia. W wielu domach jeszcze w Wigilię pojawiła się potrzeba zrealizowania ostatnich sprawunków – na listach pojawiały się wtedy licznie: pieczywo, wędliny, ryby, nabiał, cukier oraz wino

Zakupy świąteczne 2022

Po kilku dniach przerwy, 27 grudnia powoli wracaliśmy do uzupełniania zapasów i ponownego szturmowania sklepowych półek – tym razem przygotowując się do sylwestra. Największa liczba produktów przed wejściem w Nowy Rok pojawiła się 30 grudnia. Poza podstawowymi kategoriami (jak pieczywo, wędliny, nabiał) swoją pozycję wyraźnie wzmocniły wtedy chipsy, inne słone przekąski oraz alkohol

Rok 2023 postanowiliśmy przywitać mniej hucznie – na listach pojawiło się 24% mniej fajerwerków niż rok wcześniej. Z kolei zainteresowanie szampanem rok do roku utrzymało się na tym samym poziomie. 

Jakie ryby na świątecznym stole?

Zainteresowanie kategorią ryb w grudniu utrzymało się na zbliżonym poziomie (r/r). Jednak wbrew intuicji to nie karp królował na świątecznych listach. Pod względem liczby wzmianek niekwestionowanym liderem okazał łosoś, przebijając wynik karpia (trzecie miejsce) pięciokrotnie. Na stołach nie mogło zabraknąć także śledzia, który zajął drugą pozycję zestawienia najpopularniejszych ryb. Inne częste wybory to dorsz, paluszki rybne, makrela, pstrąg czy mintaj.

Ryby na świątecznym stole 2022

 

Sprawdź również:
Świąteczne kampanie reklamowe w Listonic
Ranking Popularności Marek FMCG 2022

Udostępnij