Czym jest targetowanie reklam?
Reklama

Czym jest targetowanie reklam?

4 stycznia, 2022

4 minuty

Nie jest tajemnicą, że trafienie z przekazem reklamowym do odpowiedniej grupy odbiorców, znacznie podnosi poziom efektywności kampanii. W świecie reklamy internetowej możemy dowolnie celować do użytkowników, którym chcemy te reklamy wyświetlać. Ten zabieg to tzw. targetowanie, dzięki któremu zwiększymy szanse na powodzenie kampanii reklamowych oraz zminimalizujemy ich koszty.

Na czym polega targetowanie reklam?

Targetowanie reklam to nic innego jak przekazywanie komunikatów reklamowych jedynie starannie wybranym grupom konsumentów. Ze względu na określone cechy, tacy użytkownicy stanowią grupy docelowe o wysokim potencjale nabywczym. Im precyzyjniej wyodrębnione są grupy docelowe, tym skuteczniej dociera do nich wybrany komunikat. Brzmi prosto, prawda? W rzeczywistości sam proces targetowania często okazuje się być skomplikowany i czasochłonny. Nie przywiązując do niego uwagi, można błędnie określić grupę docelową, doprowadzając tym samym do marnowania budżetu reklamowego. Pamiętajmy, że nawet perfekcyjnie dopracowany komunikat i forma reklamy dopasowana do produktu, nie spełnią swoich celów gdy trafią do nieodpowiedniej grupy odbiorców.

Sposoby targetowania reklam

Główną przewagą Internetu nad innymi środkami przekazu jest możliwość szczegółowego targetowania reklam. Odbiorców komunikatu reklamowego można klasyfikować w zależności od:

  • płci
  • wieku
  • miejsca zamieszkania
  • zainteresowań
  • potrzeb i nawyków zakupowych

i wielu innych czynników, takich jak dochód czy branża w której pracują. W zależności od wybranej formy promocji oraz narzędzi do tworzenia reklam, dostępne możliwości targetowania będą bardziej lub mniej rozbudowane. 

Podział ze względu na płeć, wiek oraz miejsce zamieszkania to inaczej targetowanie demograficzne. Klasyfikacja odbiorców względem zainteresowań to targetowanie kontekstowe, a w przypadku potrzeb i nawyków zakupowych – behawioralne.

Kiedy i jak targetować reklamy?

Jak łatwo się domyśleć, dla maksymalnego zwiększenia efektywności kampanii należy dobrać rodzaje targetowania w zależności od jej celu. Aby dobrze dopasować rodzaj targetowania do celu kampanii należy poznać różnice pomiędzy poszczególnymi typami oraz ich przykładowe zastosowania.

Targetowanie demograficzne jest podstawowym i uniwersalnym rodzajem targetowania, który znajduje zastosowanie niemalże w każdej reklamie. Geotargetowanie stosujemy wszędzie tam, gdzie chcemy dotrzeć do grupy odbiorców  w konkretnym wieku, płci czy miejscu zamieszkania i nie ma w tym nic skomplikowanego. Targetowanie demograficzne idealnie uzupełnia się z rodzajem kontekstowym i behawioralnym, które dla wielu początkujących marketerów mogą wydawać się tożsame, jednak tak nie jest.

Targetowanie behawioralne, jak sama nazwa wskazuje, skupia się naanalizie zachowań i zainteresowań konsumentów. Punktem wyjścia przy tworzeniu profilu użytkownika jest historia jego przeglądarki. Wyodrębniony na tej podstawie profil nie dotyczy tożsamości użytkownika, a bierze pod uwagę jedynie jego aktywność w sieci. Oznacza to, że internauta jest kategoryzowany pod kątem ostatnio przeglądanych stron, usług czy produktów. Dla przykładu, jeśli chcemy promować nowy sklep internetowy, to przy odpowiednim wykorzystaniu tego rodzaju targetowania, nasza reklama będzie się pojawiać się osobom, które już dokonują zakupów na podobnych stronach lub szukały w ostatnim czasie usług podobnych do naszej. Targetowanie behawioralne jest czymś odmiennym niż retargeting, choć często jest z nim utożsamiane.

Targetowanie kontekstowe to technika wyświetlania reklam w sieci reklamowej, w której to reklamodawca określa, na jakich witrynach powinny się pojawiać jego materiały. Na skuteczne dopasowanie materiałów reklamowych do witryny wpływają dwa czynniki: 

  • tematyka, która dominuje na danej stronie internetowej,
  • słowa kluczowe lub tematy, którymi zdefiniowana jest reklama

Dla przykładu, jeśli chcemy reklamować części samochodowe a nasza reklama wyświetli się na blogu ze zdrowymi przepisami, to szansa, że użytkownik się nią zainteresuje jest naprawdę niewielka. To właśnie na tym polega istota targetowania kontekstowego. Kluczem do jego wdrożenia jest dodanie fraz kluczowych lub tematów do reklam lub grup reklam w kampaniach w sieci reklamowej, na podstawie których materiał promocyjny zostanie dopasowany do tematyki witryny.

Słowem podsumowania

Każdy rodzaj targetowania ma swoje wady, zalety, oraz ograniczenia. Najlepszym spośród wszystkich możliwych rozwiązań jest łączenie ich atutów, które mądrze powiązane mogą znacznie zwiększyć skuteczność reklamy. Kluczowe jest to, abyśmy jako reklamodawcy nie bali się eksperymentować i szukali optymalnych rozwiązań dla swoich działań reklamowych.

Przeczytaj również:
Jakie metryki są wykorzystywane do mierzenia efektywności reklam?
Modele rozliczeń kampanii internetowych
Zwrot z inwestycji w reklamę na listach zakupów

Udostępnij