Trend zero waste w zachowaniach zakupowych

Trend zero waste w zachowaniach zakupowych

20 kwietnia, 2022

5 minut

W obecnych czasach jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi, że poprzez wybory zakupowe możemy minimalizować nasze negatywne oddziaływanie na środowisko. Coraz częściej widzimy w sklepie osoby z listą zakupów w ręku, pakujemy produkty do własnych toreb, a przy półkach sklepowych szukamy lepszej alternatywy dla plastikowego opakowania. Pomimo konsumpcjonizmu stajemy się wierni trendowi zero waste. 

„Zero waste” to podejście, które zakłada maksymalne ograniczenie produkcji odpadów. To ochrona wszelkich zasobów poprzez odpowiedzialną konsumpcję oraz ponowne wykorzystanie różnego rodzaju produktów. To właśnie dlatego ze sklepów i restauracji usunięto m.in. jednorazowe plastikowe naczynia i zastąpiono je naczyniami wykonanymi z papieru, fusów po kawie czy trzciny cukrowej. 

Zero waste podczas zakupów

Statystyczny Polak zużywa średnio 490 foliowych “jednorazówek” rocznie. Jak wynika z danych WWF, jedna foliowa torebka rozkłada się nawet do 400 lat! Wraz z rosnącą świadomością społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska w ostatnich latach sprzedaż toreb foliowych w sklepach wyraźnie spadła. Coraz częściej pakujemy zakupy do toreb bawełnianych lub wykorzystujemy wielorazowo bardziej wytrzymałe torby foliowe. Niektórzy decydują się na układanie zakupów w skrzynkach drewnianych, a inni używają toreb papierowych. W odpowiedzi na zaobserwowany wśród klientów trend, sieci handlowe oraz niewielkie sklepy osiedlowe stopniowo wycofują foliowe jednorazowe torby z użytku. Przy kasach coraz częściej znajdujemy brązowe torby papierowe czy torby bawełniane. Część sklepów wielkopowierzchniowych wprowadziła również woreczki wielorazowe znajdujące się w działach ze świeżymi warzywami i owocami.

Prawie 1/3 osób z pokolenia Z i millenialsów boi się zmian klimatycznych, w związku z tym wybiera te marki, których rozwiązania są bardziej ekologiczne (źródło).

Przykładowe działania marek w 2021 roku: 

  • koncern Pepsico zaczął stopniowo wprowadzać do sprzedaży napoje Pepsi oraz Mirindę w butelkach wykonanych w 100% z odzyskanego plastiku
  • przychodząc do Starbucks z własnym kubkiem termicznym, klienci otrzymują 10% zniżki na dowolny napój 
  • marka Yope w swoich butikach oferuje możliwość ponownego uzupełniania pustych opakowań po kosmetykach.

Gazetki promocyjne online

Wykorzystywanie papieru, zwłaszcza do produkcji śliskich ulotek czy kolorowych magazynów, również nie należy do ekologicznych rozwiązań. Na szczęście w sklepach, skrzynkach pocztowych czy na naszych wycieraczkach już coraz rzadziej pojawiają się ulotki i gazetki promocyjne. Powstaje za to mnóstwo aplikacji zakupowych, dzięki którym użytkownicy mogą być na bieżąco z najnowszymi ofertami swoich ulubionych sieci handlowych i przeglądać gazetki promocyjne w wygodny sposób. Do najpopularniejszych aplikacji gazetkowych należy m.in Moja Gazetka, która każdego miesiąca notuje ok. 450 tys. aktywnych użytkowników, a liczba jej pobrań przekracza 1,5 mln. Więcej informacji o Mojej Gazetce przeczytasz tutaj.

Lista zakupów pod ręką 

Jeden z najbardziej powszechnych trendów konsumenckich w kontekście zero waste to zapobieganie marnowaniu żywności. Rozwiązaniem tego problemu, przynajmniej częściowo, jest lista zakupów. Coraz więcej z nas robi zakupy z listą, dzięki której minimalizujemy prawdopodobieństwo kupienia nadmiaru produktów lub ograniczamy zakupy impulsywne, ponieważ kupujemy jedynie te produkty, które są nam potrzebne. Podobnie jak w przypadku gazetek, powstaje wiele aplikacji ułatwiających planowanie zakupów, które cieszą się coraz większą popularnością. Do takich aplikacji można zaliczyć m.in Listonic. Listonic to mobilna, inteligentna lista zakupów z wieloma cennymi funkcjonalnościami. Wszystkie produkty dodawane do list zakupów Listonic są automatycznie segregowane względem działów, w których można je znaleźć. Dzięki temu nie musimy cofać się do alejek po zapomniane produkty. Listy zakupów Listonic można również łatwo współdzielić z bliskimi i mieć wgląd na to, jakie produkty zostały już kupione przez innych. Więcej funkcjonalności Listonic znajdziesz tutaj.

Zakupy online. W co „to” jest zapakowane?

Z badania „E-commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska” dowiadujemy się, że  już 77% internautów kupuje online. Co więcej, zakupy nie dotyczą już tylko ubrań, kosmetyków, książek, elektroniki i zabawek, ale również żywności. Ponadto przy decyzjach zakupowych kierujemy się coraz częściej również rodzajem opakowania. W dzisiejszych czasach na stronach internetowych szukamy informacji, w co zapakowany jest produkt. Zdecydowanie większym zaufaniem cieszą się sprzedawcy, którzy wysyłają produkty zapakowane w opakowania powstałe w wyniku recyklingu. Folia bąbelkowa nie jest już mile widziana w naszych domach. Szklane i delikatne przedmioty lepiej zabezpieczać ponownie wykorzystanymi i pociętymi na mniejsze kawałki kartonami. Sympatycy zero waste wybierają sklepy, które wysyłają produkty w kartonowych pudełkach, pozbawionych wszelkich plastikowych elementów, a zamiast taśmy klejącej do zamknięcia używają m.in. parcianego sznurka. 

Idea zero waste to przede wszystkim budowanie świadomości oraz nauka dbania o środowisko. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że to długofalowe działania, które wpływają na naszą planetę, a mała zmiana nawyków może zrobić kolosalną różnicę. Trend Zero Waste niewątpliwie prężnie rozwija się wśród konsumentów, zmieniając ich codzienne nawyki. Jest doceniany także przez biznes. Coraz więcej firm kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, co ułatwia klientom podejmowanie odpowiedzialnych środowiskowo decyzji.

Przeczytaj również:
Zmiana preferencji zakupowych Polaków
Analiza list zakupów pod kątem diet roślinnych

 

Udostępnij