Ranking Marek Własnych 2024

Ranking Marek Własnych: Lidl i Biedronka 2024

Polacy pokochali marki własne za niską cenę i szeroki asortyment. Ale które z nich są najpopularniejsze? Sprawdziliśmy zainteresowanie zakupem produktów marek własnych sieci Lidl i Biedronka. Nasz raport oparty jest na danych z list zakupów aplikacji Listonic oraz danych sprzedażowych Centrum Monitorowania Rynku.

Zapraszamy do zapoznania się z Raportem Marek Własnych 2024!

Masło Mleczna Dolina za mniej niż 3 zł przy zakupie 3? Pieluchy Lupilu drugi 50% taniej? Wszystkie produkty Go Vege 2+1 taniej? Walka o miano najtańszego sklepu odbywa się przede wszystkim za sprawą obniżek cen za produkty marek własnych. Sprawdziliśmy, które marki własne pojawiają się częściej na listach zakupów – Biedronki, czy Lidla. 10 produktów, setki tysięcy dodań do list zakupów przez 12 miesięcy i ostateczny wynik wskazujący na… remis! 

Najpopularniejsze marki własne – Lidl vs Biedronka

Planując zakupy masła, sera żółtego, produktów wegańskich, papieru toaletowego oraz pieluch Polacy chętniej wskazują marki własne Biedronki (Mleczną Dolinę, Światowid, Go Vege, Queen oraz Dadę). Największą przewagę nad konkurencją Biedronka ma kategorii papieru toaletowego oraz pieluch (ponad 5,5 razy więcej dodań do list zakupów). Wyraźną pozycję lidera ma także w kategorii masła, które to było dodawane do list zakupów 2,5 razy częściej niż masło Pilos z Lidla.

Po mleko, jogurty, wędliny i kiełbasy, a także parówki i dania gotowe marek własnych Polacy częściej sięgają w Lidlu, wybierając takie marki jak Pilos, Pikok oraz Chef Select. Wyraźną przewagę nad konkurencją z Biedronki mają parówki (Pikok oraz Piko Pure).

Marki własne - ranking 2024

>> Przejdź niżej, aby pobrać pełny raport <<

 

Najbardziej zacięta walka między Lidlem oraz Biedronką toczyła się w kategorii jogurtów oraz produktów wegańskich. 

Porównanie jogurtów Pilos oraz Fruvita wykazało 22% przewagi na korzyść marki własnej Lidla. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę także produkty proteinowe, które w Biedronce znajdują się pod marką Go Active, to różnica zmaleje do zaledwie 10%. To szczególnie istotne, ponieważ analiza list zakupów pokazała, że wśród najczęściej wybieranych jogurtów znajdują się wysokobiałkowe skyry czy jogurty bez cukru (“pure”). – Małgorzata Olczak, Head of Sales w Listonic

Tylko 10% przewagi nad konkurencją ma także marka Go Vege z Biedronki. Zaciekła walka w tej kategorii nie dziwi, biorąc pod uwagę dane z Centrum Monitorowania Rynku (CMR). W 2023 roku dyskonty odpowiadały za 74% wartości sprzedaży roślinnych zamienników mięsa i nabiału, a marki własne wygenerowały 60% tej wartości. Analizy list zakupów w Listonic pokazały, że zarówno w Biedronce, jak i Lidlu,  Polacy najchętniej sięgają po hummus, tofu oraz jogurt kokosowy, ale w Biedronce dodatkowo popularny jest majonez, a w Lidlu – burger roślinny. 

>> Przejdź niżej, aby pobrać pełny raport <<

 

Polacy pokochali marki własne za niską cenę i szeroki (coraz częściej nawet szerszy, niż w przypadku marek prywatnych) wybór asortymentu. Za wieloma markami własnymi Biedronki i Lidla stoją czołowi polscy producenci, którzy mają produkty pod własnymi markami na półkach w tych sklepach. Nabiał dostarcza między innymi: OSM Łowicz, Polmlek, Mlekpol, Mlekovita czy Bakoma, mięso i wyroby mięsne – Animex, Sokołów oraz Balcerzak, a produkty wegańskie Roleski, Perla czy Sante.

Więcej do przeczytania w raporcie!

Ranking Marek Własnych: Lidl i Biedronka 2024

Sprawdź, która sieć handlowa ma najsilniejsze marki własne!

Postanowiliśmy zgłębić preferencje i zachowania konsumentów w kontekście preferencji marek własnych podstawowych produktów. Niniejszy raport oparty jest na danych z list zakupów z aplikacji Listonic oraz Centrum Monitorowania Rynku.

Nie możesz pobrać raportu? Skontaktuj się z nami!

Udostępnij