Ranking Sieci Handlowych 2017

Prezentujemy Ranking Sieci Handlowych 2017!

Zaprezentowane rankingi powstały na podstawie informacji zgromadzonych na listach zakupów Listonic. Część użytkowników zapisuje gdzie planują zrobić swoje zakupy poprzez nadanie liście zakupów nazwy: „do makro”, „Biedronka” czy „z Ikei”. Dzięki temu od kilku lat prezentujemy coroczny ranking sieci handlowych. Ranking jest opracowany na podstawie ponad 100 000 deklaracji, dotyczących miejsca gdzie planuje się realizację zakupów.

Ranking Sieci Handlowych 2017 – sieci spożywcze

Biedronka i Lidl wciąż się umacniają. Udział obu sieci wzrósł licząc zarówno rok do roku, jak i w skali ostatnich 5 lat. W roku 2017 ponad połowa zakupów była planowana w jednej z tych placówek. Numerem jeden jest Biedronka, numer dwa to Lidl, a numer trzy to Auchan.

Wśród mniejszych sieci, zyskują popularność takie marki jak Dino, PoloMarket, Netto czy Groszek, a w mniejszym stopniu Lewiatan, Simply Market, Delikatesy Centrum, Społem i Mila.

Zakupy w placówkach typu cash and carry są coraz mniej popularne wśród Polaków. Makro i Selgros w sumie mają 3,50% udziału w zakupach rodzinnych, podczas gdy 5 lat temu miały 6%.

Ranking Sieci Handlowych 2017 - podium sieci spożywcze

Zwycięzcy i przegrani wśród drogerii i sklepów z artykułami domowymi

Od 5 lat Ikea co roku zyskiwała kolejne procenty, Castorama traciła kolejne procenty, a czas płynął. Tym razem to Ikea straciła aż 3%, a Castorama zyskała prawie tyle samo. Kolejność na podium nie zmienia się: mamy Ikeę, Castoramę i Leroy Merlin. Ikea ma wciąż bardzo silną pozycję i potrzeba co najmniej 3 podobnych lat, żeby to Castorama była najbardziej popularna.

Ranking Sieci Handlowych 2017 - podium dom i ogród

W Rankingu Sieci Handlowych 2017 Rossmann jest ewenementem. W roku 2016 90,37% zakupów drogeryjnych było robionych właśnie tam, a w 2017 jest ich jeszcze więcej: 91,25%. Hebe od lat próbuje się przebić i rośnie, ale rośnie kosztem Super-Pharmu, Drogerii Natury i mniejszych drogerii. Można się domyślać, że tak wspaniały wynik Rossmann może zawdzięczać po części sukcesowi nowej aplikacji, która w ciągu kilku miesięcy stała się standardem.

Ranking Sieci Handlowych 2017 - podium drogerie

Więcej do przeczytania w raporcie!

Ranking Sieci Handlowych 2017

Pobierz infografikę rankingu!

Zaprezentowane rankingi powstały na podstawie informacji zgromadzonych na listach zakupów Listonic. Część użytkowników zapisuje gdzie planują zrobić swoje zakupy poprzez nadanie liście zakupów nazwy: „do makro”, „Biedronka”, „z Ikei”. Dzięki temu od kilku lat prezentujemy coroczny ranking sieci handlowych. Ranking jest on opracowany na podstawie ponad 100 000 deklaracji, dotyczących miejsca gdzie planuje się realizację zakupów.

Udostępnij