Ranking Sieci Handlowych 2019

Prezentujemy piątą edycję

Rankingu Sieci Handlowych w Polsce!

Najważniejszą zmianą na rynku jest pierwszy od wielu lat zmiana miejsca na podium dotychczasowego lidera branży – Biedronki. Pierwsze miejsce w tegorocznym Rankingu Sieci Handlowych zajmuje niemiecki koncern Lidl. Na trzecim miejscu, bez zmian w stosunku do poprzedniego roku, znajduje się francuska spółka Auchan.

Ranking Sieci Handlowych 2019

Ostatnie lata w Polsce były czasem wielu zmian dotyczących działań oraz ustaw prawnych związanych z branżą handlową. Sieci handlowe by utrzymać swoje pozycje na rynku muszą przestrzegać praw obowiązujących w kraju oraz brać pod uwagę zachowania swoich klientów, którzy są coraz bardziej wrażliwi cenowo i jakościowo. Już w poprzednim rankingu widoczne były coraz mocniej zaznaczające swoją pozycję proximity stores i spadające z wysokich miejsc hipermarkety i duże dyskonty.

Zmiany na podium

W 2018 roku Lidl zajmował 2. miejsce w rankingu z wynikiem 29,73%; w roku 2019 wynik popularności sieci wzrósł o 3,76 p.p. dając udział 33,49%. Ponad 1/3 użytkowników Listonica preferuje zakupy w Lidlu.

Zwycięzca Rankingu Sieci Handlowych 2019  – Lidl – włożył wiele pracy by zasłużyć na zaufanie konsumentów. Wysokie budżety reklamowe, przemyślana strategia, dobry jakościowo szeroki asortyment, wizerunek dobrego pracodawcy, niskie ceny i wysokiej jakości wyroby marki własnej to najważniejsze czynniki wpływające na zachowanie klientów.

Drugie miejsce na podium przypada największej sieci w Polsce – Biedronce. To pierwszy od 2015 r. spadek popularności portugalskiego koncernu. W roku 2018 udział popularności Biedronki wynosił 30,17%, pomimo rozpoznawalności marki odczytywany spadek o 2,47 p.p. mianował sieć na miejscu drugim w rankingu z wynikiem 27,70%.
Pomimo spadków, portugalska grupa Jeronimo Martins w corocznym Rankingu Sieci Handlowych  mocno zaznacza swoją pozycję wśród konkurencji. W grudniu 2019 roku Biedronce udało się otworzyć 3000 sklep.

Stabilne ostatnie miejsce na podium przypada sieci Auchan. Niewielki wzrost popularności w stosunku do 2018 roku o 0,28 p.p., powoduje że francuski koncern utrzymuje swoje miejsce z wynikiem 9,71%.

Ranking Sieci Handlowych 2019 - podium sieci spożywcze

Informacje spoza podium

Tuż za podium znajdują się Kaufland, Tesco, Carrefour, Selgros, Pepco, Makro i Aldi.

Porównując ranking z 2018 roku, na szczególną uwagę zasługuje Tesco. Wycofywanie się koncernu z Polski i zamykanie kolejnych obiektów spowodowało spadek popularności sieci i zwiększenie strat na rynku krajowym. W roku 2018 brytyjska sieć zajmowała 4. miejsce z wynikiem 7,37%, 2019 rok przyniósł spadek o 2,24 p.p. i tym samym z udziałem 5,13% Tesco ląduje na miejscu 5.

Zgodnie z przewidywaniami, wzrost odnotowały proximity i convenience stores do których zaliczamy Dino, Lewiatana, Stokrotkę czy Żabkę.

Największe zmiany zaszły w sieciach Dino i Żabka, szybki rozwój i inwestycja w nowe obiekty przyczyniły się do wzrostu popularności wśród konsumentów. Dino w 2019 roku wskoczyło o 3 miejsca wyżej i przypada mu miejsce 13 i wzrost procentowy do 1,08%. Sieć Żabka odnotowała 0,31 p.p. wzrost i plasuje się na 16. miejscu z wynikiem zaangażowania na poziomie 0,73%.

Drogerie, dom, ogród

W kategorii drogerii w najnowszym Rankingu Sieci Handlowych jest jeden niezaprzeczalny lider, który od wielu lat nie spada z podium, z solidnym wynikiem udziału popularności 92,18%Rossmann. Droga jaką przebyła drogeria w 2019 roku, to przede wszystkim rozwój technologiczny placówek i zaangażowanie konsumentów w produkty. Personalizacja i dostosowanie działań drogerii pod klientelę wpływa na bardzo wysoką pozycję Rossmanna w Polsce.

Drugie miejsce przypada firmie Hebe z udziałem 4,82% drogeria ta od roku 2018 wzrosła o 0,53 p.p., jednak daleko jej do lidera rynku w Polsce.

Ranking Sieci Handlowych 2019 - podium drogerie

Niezmiennie na podium w kategorii dom i ogród uplasowały się sieci IKEA, Castorama i Leroy Merlin. Szwedzki producent odnotował w 2019 niewielki spadek popularności o 0,37 p.p. w stosunku do 2018 roku. Nie stanowi to jednak zagrożenia dla sieci IKEA i nic nie wskazuje na zmianę preferencji konsumentów wobec wyboru miejsca zakupów z kategorii dom i ogród.

Ranking Sieci Handlowych 2019 - podium dom i ogród

Więcej do przeczytania w raporcie!

Ranking Sieci Handlowych 2019

Poznaj najpopularniejsze markety!

Zaprezentowane rankingi powstały na podstawie informacji zgromadzonych na listach zakupów Listonic. Ranking jest on opracowany na podstawie ponad 100 000 deklaracji, dotyczących miejsca gdzie planuje się realizację zakupów.

Udostępnij