Ranking Sieci Handlowych 2020

Prezentujemy szóstą edycję Rankingu Sieci Handlowych w Polsce!

W tegorocznej edycji rankingu sieci handlowych zaprezentujemy, które markety budzą największe zainteresowanie wśród użytkowników aplikacji zakupowej Listonic oraz przybliżymy działania i strategię dyskontów w 2020 roku.

Ranking Sieci Handlowych 2020 – kto stanął na podium

Polski handel detaliczny w 2020 roku przeszedł transformację dostosowując się do trudnej sytuacji pandemicznej. Przedstawiając najnowszy ranking, możemy bliżej przyjrzeć się działaniom poszczególnych sieci. W poprzedniej edycji Rankingu Sieci Handlowych, największą zmianą było samo podium, na którym sieć handlowa Lidl z miejsca drugiego wskoczyła na pierwsze, zyskując 33,49% poparcia konsumentów. Zdeklasowała tym Biedronkę, która rok temu zdobyła 27,7% zwolenników wśród użytkowników Listonic.

Tegoroczny ranking ponownie otwiera Lidl. Zaraz za nim, uplasowała się Biedronka. Auchan, tak, jak w 2019 roku, zamyka podium.

Ranking Sieci Handlowych 2020 - podium sieci spożywcze

Najważniejsze wnioski z raportu

Wydarzenia roku 2020 wpłynęły na polską gospodarkę w wielu branżach, zmieniły się również zachowania i zwyczaje konsumentów. Kolejne lockdowny, restrykcje, nowe zasady bezpieczeństwa oraz czasowe zamknięcia niektórych obiektów sprawiły, że sieci handlowe musiały w błyskawicznym tempie podejmować decyzje i dostosowywać się do zasad. Na szczęście dla sieci spożywczych nie wprowadzono przymusowego zamknięcia sklepów, a jedynie nałożono obostrzenie co do liczby osób na metr kwadratowy. Dzięki sprawnym działaniom konsumenci mieli możliwość zrobienia codziennych zakupów. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo w marketach nie spadła tylko na pracowników sieci, ale również na samych klientów, którzy w wyniku zaistniałej sytuacji zmienili nastawienie do kupowania. Od marca 2020 roku konsumenci chodzą na zakupy z przygotowaną listą zakupów np. Listonic, organizują wyjścia do sklepów rzadziej, za to kupują więcej. Znaczna część sprzedaży stacjonarnej przeniosła się do internetu.

 

Rok 2020, z uwagi na wydarzenia, był rokiem szczególnym dla całej polskiej gospodarki. Zmiany związane z restrykcjami w handlu oraz obawy o bezpieczeństwo pracowników i klientów spowodowały, że branża handlowa stanęła przed wieloma wyzwaniami. Trzeba jednak docenić starania sieci, które, dostosowując się do nowych okoliczności, udostępniały możliwość zrobienia codziennych zakupów. Nieprzerwane łańcuchy dostaw, zarządzanie zapasami i podniesienie standardów bezpieczeństwa w placówkach, zaowocowały stabilnym przejściem przez pandemię. Wielu kluczowym graczom branży handlowej udało się zrealizować założenia strategii obranej na początku 2020 roku. – Aleksandra Skomorow, Marketing Specialist w Listonic

Więcej do przeczytania w raporcie!

Ranking Sieci Handlowych 2020

Poznaj zmiany jakie wywołała pandemia!

Wydarzenia roku 2020 wpłynęły na polską gospodarkę w wielu branżach. Zmieniły się również zachowania i zwyczaje konsumentów. Kolejne lockdowny, restrykcje, nowe zasady bezpieczeństwa oraz czasowe zamknięcia niektórych obiektów sprawiły, że sieci handlowe musiały w błyskawicznym tempie podejmować decyzje i dostosowywać się do zasad.

Udostępnij