Ranking Sieci Handlowych za 2017 rok

Prezentujemy trzecią edycję rankingu

popularności sieci handlowych w Polsce!

Zaprezentowane rankingi powstały na podstawie informacji zgromadzonych na listach zakupów Listonic. Część użytkowników zapisuje gdzie planują zrobić swoje zakupy poprzez nadanie liście zakupów nazwy: „do makro”, „Biedronka” czy „z Ikei”. Dzięki temu od kilku lat prezentujemy coroczny ranking sieci handlowych. Ranking jest on opracowany na podstawie ponad 100 000 deklaracji, dotyczących miejsca gdzie planuje się realizację zakupów.

Poznaj najpopularniejsze sieci handlowe w Polsce!

Rok 2017 to dalszy wzrost udziału Biedronki, Lidl i Rossmann, zmalenie znaczenia hipermarketów i po raz pierwszy od lat spadek udziału Ikei. Urosły mniejsze sieci, mocno urosło Pepco, a spadł Super Pharm.

Biedronka i Lidl wciąż się umacniają. Udział obu sieci wzrósł licząc zarówno rok do roku, jak i w skali ostatnich 5 lat. W roku 2017 ponad połowa zakupów była planowana w jednej z tych placówek. Numerem jeden jest Biedronka, numer dwa to Lidl, a numer trzy to Auchan.

Wśród mniejszych sieci, zyskują popularność takie marki jak Dino, PoloMarket, Netto czy Groszek, a w mniejszym stopniu Lewiatan, Simply Market, Delikatesy Centrum, Społem i Mila.

Zakupy w placówkach typu cash and carry są coraz mniej popularne wśród Polaków. Makro i Selgros w sumie mają 3,50% udziału w zakupach rodzinnych, podczas gdy 5 lat temu miały 6%.

Zwycięzcy i przegrani w 2017

Od 5 lat Ikea co roku zyskiwała kolejne procenty, Castorama traciła kolejne procenty, a czas płynął. Tym razem to Ikea straciła aż 3%, a Castorama zyskała prawie tyle samo. Kolejność na podium nie zmienia się: mamy Ikeę, Castoramę i Leroy Merlin. Ikea ma wciąż bardzo silną pozycję i potrzeba co najmniej 3 podobnych lat, żeby to Castorama była najbardziej popularna.

Rossmann jest ewenementem. W roku 2016 90,37% zakupów drogeryjnych było robionych właśnie tam, a w 2017 jest ich jeszcze więcej: 91,25%. Hebe od lat próbuje się przebić i rośnie, ale rośnie kosztem Super-Pharmu, Drogerii Natury i mniejszych drogerii. Można się domyślać, że tak wspaniały wynik Rossmann może zawdzięczać po części sukcesowi nowej aplikacji, która w ciągu kilku miesięcy stała się standardem.

Więcej do przeczytania w raporcie!

listonicads
Ranking Sieci Handlowych za 2017 rok

Pobierz infografikę rankingu!

Zaprezentowane rankingi powstały na podstawie informacji zgromadzonych na listach zakupów Listonic. Część użytkowników zapisuje gdzie planują zrobić swoje zakupy poprzez nadanie liście zakupów nazwy: „do makro”, „Biedronka”, „z Ikei”. Dzięki temu od kilku lat prezentujemy coroczny ranking sieci handlowych. Ranking jest on opracowany na podstawie ponad 100 000 deklaracji, dotyczących miejsca gdzie planuje się realizację zakupów.

Udostępnij