Pogłębiaj wiedzę na temat branży FMCG i reklamy. Pobierz raport oparty
na danych z naszych aplikacji.
Żaden budżet nie jest nam straszny.
Odpowiadamy na najbardziej wymagające briefy.
Żaden budżet nie jest nam straszny.
Odpowiadamy na najbardziej wymagające briefy.
Food, non food, retail - najczęściej zadawane pytania
Listonic, przygotowując raporty o rynku sieci handlowych w Polsce bazuje w głównej mierze na danych z list zakupów. Czasami posiłkujemy się też danymi i opracowaniami partnerów.
Konsumenci na listach zakupów niekiedy zapisują gdzie planują zrobić zakupy. Analiza nazwy list zakupów rok po roku pokazuje jak zmienia się rynek handlowy. Przykłady nazwy list zakupów: „jak sobota to tylko do Lidla”, czy „weekendowa Biedronka”, albo najprostsze „Makro”, czy „do/z Selgrosa”. Jednego roku częściej pojawia się Biedronka, innego Lidl. Widać sukcesywne wzrosty prężnie działających sieci i wycofywanie się innych marek.
Analizujemy produkty dodawane na listy zakupów z gazetek reklamowych. Analiza promocji, które były najbardziej pożądane przez konsumentów daje wgląd w to, która sieć postrzega ceny jako główny wabik na klienta, a która stawia na ciekawą ofertę. W takich analizach widać czarno na białym, które promocje przyciągają shopperów.
Hipermarkety, supermarkety, convenience, duże, średnio i mało powierzchniowe sklepy. W Polsce jest bardzo wiele sieci handlowych ich podział na 3 grupy wydaje się być oczywisty, ale niektóre sieci wymykają się klasycznym formatom. Dla przykładu zaklasyfikowanie Pepco jest trudne.
Spożywcze (ale w ofercie mają też non-food): Lidl, Biedronka, Auchan, Kaufland, Selgros, Tesco, Dino, Makro, Aldi, Netto, Żabka, Lewiatan, Stokrotka, Piotr i Paweł, POLOMarket, Mila, Delikatesy Centrum, Spar, Intermarche, Groszek, ABC, Społem, Topaz, Archelan, Chata Polska, bi1, Api Market, Euro Sklep, Pepco (mimo, że oferta jest głównie nie spożywcza).
Dom i ogród: Castorama, IKEA, OBI, Leroy Merlin, Bricomarche, Mrówka, Jysk, Jula.
Drogerie i apteki: Rossmann, Superpharm, Drogerie Jasmin, Hebe, Natura, Kwaity Polskie, Pigment, Sephora, Douglas, DM drogerie mark, Laboo.
Lista zakupów to lista intencji zakupowych. Listy można robić na papierze, w notatkach telefonu, w aplikacji do list zakupów, albo w myślach. Niezależnie od medium lista będzie zawierać nazwy produktów, które konsument chce kupić. Pozycje list zakupów są mało konkretne – służą przypomnieniu tego co należy kupić, ale nie opisują produktów wyczerpująco. Patrząc na pozycje list zakupów, trudno jest przyporządkować je do konkretnych SKU ze sklepu. Fraza „mleko” przypomina o zakupie mleka, a dopisanie, że chodzi o produkt marki X, karton 1l i 3,2% tłuszczu najczęściej nie jest potrzebne. Są jednak momenty, kiedy chcemy na liście zakupów dopisać o jaki dokładnie produkt chodzi. Dla przykładu, stereotypowo, żonie może zależeć na tym, aby mąż, będąc w sklepie, kupił szampon wybranej marki – wtedy na liście zakupów pojawi się marka, a może awet wariant produktu.
W Listonic analizujemy setki milionów wpisów na listy zakupów i nazwy list zakupów. Możemy analizować:
– ilość planowanych zakupów w różnych kategoriach produktowych
– ilość intencji zakupowych na produkty marek w kategoriach produktowych
– częstotliwość pojawiania się nazw sieci handlowych
Analiza tych danych w ujęciu czasowym może pokazywać skuteczność działania kampanii reklamowych. Narzędzie Brand Performance służy obrazowaniu wpływu reklam na listach zakupów na intencja zakupowe, a pośrednio na zakupy konsumentów. Analizy zawierają wzrost intencji zakupowych w stosunku do intencji zakupowych na produkty konkurencyjnych marek, oraz mogą zawierać także dodatkową informację o zmianie w planowaniu zakupów całej kategorii produktowej, czyli sezonowość.
Analiza Brand performance może pokazać, że kampania reklamowa Coca Coli w grudniu zwiększyła o 20pp. intencją zakupu Coca Coli w stosunku do Pepsi, oraz, że w grudniu było to szczególnie ważne, bo ludzie kupowali tego typu napoje 50% częściej niż w poprzednich miesiącach.
ROI Estimation to bardziej skomplikowana analiza, bazująca na brand performance i danych z systemów kasowych i paragonów konsumentów. Jest to estymacja zwrotu z/ opłacalności prowadzonych działań reklamowych w Listonic. Porównujemy koszt kampanii, do wygenerowanej sprzedaży reklamowanych produktów.
Listy są kopalnią wiedzy o sektorze fmcg, a ponieważ wpisy na listach nie są wybierane z predefoniowanego zbioru, nie są niczym ograniczane, to ludzie zapisują tam produkty w taki sposób jak o nich myślą. Często nie stosują języka producentów i marketerów, robią dopiski, komentarze, które mówią o ich stosunku do produktu i powodzie zakupu.
Przykładowe pozycje z list zakupów:
Z list zakupów można dowiedzieć się co ludzie myślą o markach, które lubią i za co, które są im obojętne, jakie cechy uważają za wyróżniające.
Segment FMCG, to nie tylko jedzenie, a i shopperzy nie ograniczają się do zapisywania FMCG na listach. Listonic to dla wielu osób także narzędzie planowania zakupów remontowych, budowlanych i ogrodowych. Na listach zakupów znajdują się: farby, drzwi, gips, cement, kołki rozporowe itp. Możemy kierować kampanie reklamowe do osób planujących i prowadzących remonty.
Niewielką, ale wciąż zauważalną grupą list zakupów są przygotowania do wyjazdów wakacyjnych i zimowych. Na takich listach znajdują się śpiwory, kremy do opalania, akcesoria plażowe, paszporty, namioty, kapoki i wszystkie inne produkty, o których nie można zapomnieć przed wyjazdem,