rynek FMCG

Autorskie raporty z sektora FMCG i retail

Pogłębiaj wiedzę na temat rynku i reklamy w aplikacjach zakupowych.
Przeczytaj raporty oparte na autentycznych danych z aplikacji zakupowych
oraz opracowaniach partnerów naszej firmy.

Ranking Sieci Handlowych 2019

Pobierz

Ranking Sieci Handlowych 2018

Pobierz

Ranking Sieci Handlowych 2017

Pobierz

Ranking Sieci Handlowych 2016

Pobierz

Kawa czy Herbata? Raport

Pobierz

Masz pytanie?
Napisz do nas.

Żaden budżet nie jest nam straszny.
Odpowiadamy na najbardziej wymagające briefy.

    Raporty z sektora FMCG i sieci handlowych: FAQ

    Food, non food, retail - najczęściej zadawane pytania

    Źródła danych do rankingów sieci handlowych, hipermarketów i supermarketów w Polsce

    Listonic, przygotowując raporty opisujące rynek FMCG i sieci handlowych w Polsce, bazuje w głównej mierze na danych z list zakupów. Czasami posiłkujemy się też danymi i opracowaniami partnerów.

    Konsumenci na listach zakupów niekiedy zapisują gdzie planują zrobić zakupy. Analiza nazwy list zakupów rok po roku pokazuje jak zmienia się rynek handlowy. Przykłady nazwy list zakupów: „jak sobota to tylko do Lidla”, czy „weekendowa Biedronka”, albo najprostsze „Makro”, czy „do/z Selgrosa”. Jednego roku częściej pojawia się Biedronka, innego Lidl. Widać sukcesywne wzrosty prężnie działających sieci i wycofywanie się innych marek.

    Analizujemy produkty dodawane na listy zakupów z gazetek reklamowych. Analiza promocji, które były najbardziej pożądane przez konsumentów daje wgląd w to, która sieć postrzega ceny jako główny wabik na klienta, a która stawia na ciekawą ofertę. W takich analizach widać czarno na białym, które promocje przyciągają shopperów.

    Hipermarkety, supermarkety, convenience, duże, średnio i mało powierzchniowe sklepy. W Polsce jest bardzo wiele sieci handlowych ich podział na 3 grupy wydaje się być oczywisty, ale niektóre sieci wymykają się klasycznym formatom. Dla przykładu zaklasyfikowanie Pepco do kategorii na rynku FMCG jest trudne.

    Spożywcze (ale w ofercie mają też non-food): Lidl, Biedronka, Auchan, Kaufland, Selgros, Tesco, Dino, Makro, Aldi, Netto, Żabka, Lewiatan, Stokrotka, Piotr i Paweł, POLOMarket, Mila, Delikatesy Centrum, Spar, Intermarche, Groszek, ABC, Społem, Topaz, Archelan, Chata Polska, bi1, Api Market, Euro Sklep, Pepco (mimo, że oferta jest głównie nie spożywcza).

    Dom i ogród: Castorama, IKEA, OBI, Leroy Merlin, Bricomarche, Mrówka, Jysk, Jula.

    Drogerie i apteki: Rossmann, Superpharm, Drogerie Jasmin, Hebe, Natura, Kwaity Polskie, Pigment, Sephora, Douglas, DM drogerie mark, Laboo.

    Brand Performance, Purchase Intention Index, intencja zakupu, a może ROI Estimation?

    Lista zakupów to lista intencji zakupowych. Listy można robić na papierze, w notatkach telefonu, w aplikacji do list zakupów, albo w myślach. Niezależnie od medium lista będzie zawierać nazwy produktów, które konsument chce kupić. Pozycje list zakupów są mało konkretne – służą przypomnieniu tego co należy kupić, ale nie opisują produktów wyczerpująco. Patrząc na pozycje list zakupów, trudno jest przyporządkować je do konkretnych SKU ze sklepu. Fraza „mleko” przypomina o zakupie mleka, a dopisanie, że chodzi o produkt marki X, karton 1l i 3,2% tłuszczu najczęściej nie jest potrzebne. Są jednak momenty, kiedy chcemy na liście zakupów dopisać o jaki dokładnie produkt chodzi. Dla przykładu, stereotypowo, żonie może zależeć na tym, aby mąż, będąc w sklepie, kupił szampon wybranej marki – wtedy na liście zakupów pojawi się marka, a może awet wariant produktu.

    W Listonic analizujemy setki milionów wpisów na listy zakupów i nazwy list zakupów. Możemy analizować:
    – ilość planowanych zakupów w różnych kategoriach produktowych
    – ilość intencji zakupowych na produkty marek w kategoriach produktowych
    – częstotliwość pojawiania się nazw sieci handlowych

    Analiza tych danych w ujęciu czasowym może pokazywać skuteczność działania kampanii reklamowych. Narzędzie Brand Performance służy obrazowaniu wpływu reklam na listach zakupów na intencje zakupowe, a pośrednio na kreowanie trendów oddziałujących na rynek FMCG. Analizy zawierają wzrost intencji zakupowych w stosunku do intencji zakupowych na produkty konkurencyjnych marek, oraz mogą zawierać także dodatkową informację o zmianie w planowaniu zakupów całej kategorii produktowej, czyli sezonowość.

    Analiza Brand performance może pokazać, że kampania reklamowa Coca Coli w grudniu zwiększyła o 20pp. intencją zakupu Coca Coli w stosunku do Pepsi, oraz, że w grudniu było to szczególnie ważne, bo ludzie kupowali tego typu napoje 50% częściej niż w poprzednich miesiącach.

    ROI Estimation to bardziej skomplikowana analiza, bazująca na brand performance i danych z systemów kasowych i paragonów konsumentów. Jest to estymacja zwrotu z opłacalności prowadzonych działań reklamowych w Listonic. Porównujemy koszt kampanii, do wygenerowanej sprzedaży reklamowanych produktów.

    Co jeszcze widać na listach zakupów?

    Listy zakupów Listonic są kopalnią wiedzy o rynku FMCG, a ponieważ wpisy na listach nie są wybierane z predefiniowanego zbioru, nie są niczym ograniczane, to ludzie zapisują tam produkty w taki sposób jak o nich myślą. Często nie stosują języka producentów i marketerów, robią dopiski, komentarze, które mówią o ich stosunku do produktu i powodzie zakupu.

    Przykładowe pozycje z list zakupów:

    •  coś słodkiego dla Misiaczka
    •  jakieś soki, wybierz cokolwiek, chociaż jeden pomarańczowy
    •  piwo bezalkoholowe dla Ani
    •  zielenina
    •  coś na obiad
    •  coś do meczu
    •  wege pasty
    •  kawa, ale nie z Biedronki
    •  mleko roślinne
    •  Nesquick i inne płatki
    •  zaskocz mnie 🙂

    Z list zakupów można dowiedzieć się co ludzie myślą o markach, które lubią i za co, które są im obojętne, jakie cechy uważają za wyróżniające.

    Rynek FMCG, to nie tylko jedzenie, a i shopperzy nie ograniczają się do zapisywania FMCG na listach. Listonic to dla wielu osób także narzędzie planowania zakupów remontowych, budowlanych i ogrodowych. Na listach zakupów znajdują się: farby, drzwi, gips, cement, kołki rozporowe inne produkty z rynku FMCG. Możemy kierować kampanie reklamowe do osób planujących i prowadzących remonty.

    Niewielką, ale wciąż zauważalną grupą list zakupów są przygotowania do wyjazdów wakacyjnych i zimowych. Na takich listach znajdują się śpiwory, kremy do opalania, akcesoria plażowe, paszporty, namioty, kapoki i wszystkie inne produkty, o których nie można zapomnieć przed wyjazdem,