Listy zakupów Listonic to miejsce najczęściej kojarzone z produktami FMCG. Tymczasem użytkownicy tworząc listy zakupów, często planują dużo poważniejsze wydatki tworząc organizer swojego budżetu. W Listonic popularnymi produktami spoza kategorii FMCG są na przykład urządzenia i akcesoria gospodarstwa domowego, ubrania czy meble.
Kampanie non-food
Popularność na listach zakupów kategorii nie związanych z żywnością wzrasta z roku na rok. Fakt ten zauważają producenci i marki kategorii nie FMCG. W 2020 Listonic miał przyjemność realizować kampanie non-food dla wielu marek zupełnie nie związanych z żywnością w aplikacjach takich jak Listonic i Moja Gazetka.
Banner promocyjny dla NC+
Canal+ w kreatywny sposób realizował kampanię marketingową w Mojej Gazetce. Marka świętowała 25lecie Canal+ i z tej okazji oferowała 25% zniżki na pakiety TV. Do promocji został wykorzystany kafelek w aplikacji gazetkowej Moja Gazetka. To format natywny, który jest idealny do komunikacji promocji. Znajduje się na liście gazetek promocyjnych, wyglądem przypominając jedną z gazetek.
Player wśród gazetek
Tą samą taktykę marketingową przyjął Player. Kreacje reklamowe były wyświetlane na bannerach oraz ad insertach w aplikacji Moja Gazetka. Z pewnością przykuły uwagę użytkowników aplikacji i wyróżniły się na tle kampanii produktów spożywczych.
Środki czystości w reklamach – kampania CIF
W aplikacji gazetkowej Moja Gazetka realizowana była również kampania dla marki CIF. Produkt ten promował się na formacie ad insert w gazetkach sieci handlowych. Cif na kreacji komunikował nowe opakowanie w trendzie eco, które daje możliwość wielokrotnego uzupełniania.
Opony Allegro na listach zakupów
Wbrew pozorom reklama opon Allegro w aplikacji Listonic okazała się strzałem w dziesiątkę. Firma reklamowała się na bannerach oraz bannerach ATL, a obecność reklamy w aplikacji podczas sezonu na wymianę opon sprawiła, że wielu użytkowników przypomniało sobie o tej konieczności. Kreacje Allegro zdecydowanie przykuwały uwagę odbiorców, którzy z chęcią uwzględniali opony na swoich listach zakupowych.
Dlaczego aplikacje zakupowe są dobrym miejscem na reklamę produktów non-food?
- przyciągają uwagę odmiennością kreacji na tle większości komunikatów reklamowych,
- dla kampanii, których celem jest wpływ na sprzedaż, docieramy do odbiorcy w momencie gdy poszukuje zakupowych inspiracji, planuje zakupy lub ich dokonuje. Dzięki temu trafiamy z komunikatem w najlepszym momencie,
- przedmioty typu RTV i AGD, ubrania czy sprzęt sportowy są coraz częściej pojawiają się na listach zakupowych, zatem i trend wykorzystania naszych kreacji przez reklamodawców ewoluuje do produktów non-food.
Użytkownicy naszych aplikacji planują nie tylko zakupy, ale także całe budżety i diety. Powyższe aplikacje najsilniej związane są z jedzeniem i pozostałymi produktami FMCG. To oznacza, że użytkownik najczęściej otrzymuje FMCGowe kreacje reklamowe. W momencie gdy wyświetla mu się reklama non-food/fmcg uwagę użytkownika dużo łatwiej jest przyciągnąć. Dla przykładu, jedna z sieci handlowych pokazująca w naszych aplikacjach zakupowych kreacje food & non-food, na tych drugich ma CTR-y dwa razy wyższe niż na reklamach produktów spożywczych. Czy to znaczy, że aplikacje zakupowe nadają się lepiej do reklamowania produktów non-food? Zdecydowanie nie, tu trzeba głębiej przeanalizować specyfikę produktu i odpowiednio do niego dobrać współczynniki, które mogą świadczyć o efektywności kampanii, a także formaty na których dobrze jest reklamę realizować.
Przeczytaj również:
Kampanie reklamowe produktów FMCG
Aldi, Żabka, Mlekpol w kampaniach Listonic