Raport z branży FMCG: Sezon grillowy w Polsce

Raport z branży FMCG: sezon grillowy w Polsce

W obliczu nadchodzącego sezonu grillowego, postanowiliśmy zgłębić preferencje i zachowania konsumentów w kontekście zakupów związanych z grillowaniem. Niniejszy raport oparty jest na danych z list zakupów z aplikacji Listonic. Dodatkowo, wykorzystaliśmy dane z aplikacji Moja Gazetka oraz dane sprzedażowe od Centrum Monitorowania Rynku, aby uzyskać kompleksowy obraz tego dynamicznego sezonu. Dokładnie przeanalizowaliśmy, które produkty cieszą się największą popularnością podczas sezonu grillowego, jakie są trendy zakupowe związane z grillowaniem, oraz jakie produkty odnotowują wzrosty sprzedaży w tym okresie.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Raportem Grillowym!

Mięso na grilla

Podstawowym elementem polskiego grilla jest mięso. Polacy najchętniej sięgają po kiełbasę oraz fileta z kurczaka, ale w sezonie grillowym na popularności szczególnie zyskują inne mięsa — karkówka oraz kaszanka. Ilość dodań do listy zakupów karkówki oraz kaszanki tuż przed majówką (w ostatnim tygodniu kwietnia) stanowiła odpowiednio 40,5 oraz 65% wszystkich dodań w kwietniu.

Zainteresowanie zakupem kaszanki - raport o sezonie grillowym Listonic ads

O ile w kategorii mięsnych produktów na grilla Polacy mają jasno sprecyzowane wybory, o tyle przy zakupie wegetariańskich odpowiedników zdają się w dużej mierze na to, co znajdą w sklepie. Świadczy o tym wzrost popularności na listach zakupów ogólnej frazy “wege na grilla”. 

>> Przejdź niżej, aby pobrać pełny raport <<

Najpopularniejsze sosy w sezonie grillowym

Tuż przed majówką największym zainteresowaniem cieszy się klasyczny keczup, ale na listach zakupów częściej pojawia się także majonez oraz musztarda. Badania zrealizowane przez aplikację Moja Gazetka pokazują, że 45,3% badanych sięga równie chętnie po tradycyjne sosy, jak i nowości na rynku. Wśród najpopularniejszych marek znajdują się Pudliszki, Roleski, Madero, Heinz oraz Kotlin, a największym zainteresowaniem wśród nowości produktowych cieszą się musztardy smakowe, sosy ostre, sosy z dodatkiem owoców oraz sosy lekkie. Pełne wyniki badań dotyczące najchętniej wybieranych sosów na grilla są dostępne tutaj.

Zainteresowanie zakupem sosów - raport o sezonie grillowym Listonic ads

Węgiel i rozpałka – niezbędne do grilla

 

Wciąż popularne tradycyjne grille sprawiają, że nie ma grillowania bez… węgla. W przypadku dobrej pogody sprzedaż węgla przed majówką rośnie nawet czterokrotnie w porównaniu do wcześniejszych tygodni. Okres długiego weekendu majowego to rekordowa sprzedaż nawet w kontekście tygodni letnich — zdradza Roman Szymanda, CMR

Zainteresowanie zakupem akcesoriów grillowych - raport o sezonie grillowym Listonic ads

>> Przejdź niżej, aby pobrać pełny raport <<

Co pijamy podczas grilla?

Najpopularniejszym alkoholem podczas spotkań towarzyskich przy grillu jest piwo, które notuje wyraźny popularności w okresie od kwietnia do września. Według danych Centrum Monitorowania Rynku (CMR) podczas majówki w 2023 roku najpopularniejszymi markami były Żubr oraz Tyskie. Konsumenci również często sięgali po Harnasia oraz Tatrę i Żywca. Polacy w ubiegłym roku rzadziej sięgali po piwa smakowe, ale chętniej wybierali piwa bezalkoholowe.

Zainteresowanie zakupem alkoholu - raport o sezonie grillowym Listonic ads

A jakie napoje najchętniej wybierają Polacy? Zarówno przed majówką, jak i przez cały rok najczęściej wybierają soki, nektary i napoje owocowe. Jednak z danych CMR wynika, że w sklepach wielkoformatowych tuż przed majówką największy wzrost sprzedaży generują napoje gazowane (+23%), natomiast wody i soki rosną odpowiednio o 7 i 10%. Co ciekawe, w ubiegłym roku, we wtorek, 2 maja zanotowano wyraźny wzrost sprzedaży napojów w małych sklepach, w porównaniu do sprzedaży w inne wtorki. 

Analizy wykazały, że na główne zakupy przed majówką Polacy wybierają sobotę. W ubiegłym roku nie zmieniła tego nawet, przypadająca dzień przed majówką, niedziela handlowa. Część Polaków decyduje się na zakupy 2 maja, jednak ilość produktów na listach zakupów jest wówczas o około 40% niż 29 kwietnia.

Więcej do przeczytania w raporcie!

Raport z branży FMCG: Sezon grillowy w Polsce

Sprawdź, jakie produkty są najczęściej wybierane na grilla!

Postanowiliśmy zgłębić preferencje i zachowania konsumentów w kontekście zakupów w sezonie grillowym. Niniejszy raport oparty jest na danych z list zakupów z aplikacji Listonic, Moja Gazetka oraz Centrum Monitorowania Rynku.

Nie możesz pobrać raportu? Skontaktuj się z nami!

Udostępnij