Ranking Sieci Handlowych 2022

Prezentujemy siódmą edycję rankingu sieci handlowych w Polsce!

Przedłużający się lockdown i szybko rosnąca inflacja były w 2021 r. głównymi czynnikami wpływającymi na branże spożywczą i handlową oraz zachowania konsumentów. Coraz wyższe ceny sprawiły, że konsumenci planowali swoje wydatki z jeszcze większą dokładnością, a do wymagającego otoczenia rynkowego musieli się także dostosować sami retailerzy. Tegoroczna edycja „Rankingu popularności sieci handlowych w Polsce” prezentuje podmioty, które cieszyły się największym zainteresowaniem wśród konsumentów.

Ranking sieci handlowych 2022 – podium

W tegorocznej edycji rankingu Listonic, pierwsze miejsce wśród ulubionych sieci spożywczych Polaków zajął Lidl – w 2021 r. sieć odnotowała ponad 27% udziału wśród wszystkich badanych list zakupów Listonic. Mimo spadku o 7,87 p.p. względem poprzedniego roku, niemiecka sieć po raz trzeci z rzędu utrzymała pozycję lidera, a liczba list zakupów Listonic realizowanych w Lidlu wzrosła dwukrotnie. Wysoki budżet reklamowy, przemyślana strategia, rozwój marek własnych oraz inwestycje w poszerzanie asortymentu sklepu internetowego i doskonalenie aplikacji lojalnościowej – to wszystko sprawiło, że rzesze konsumentów chciały wracać na zakupy właśnie do Lidla.

Drugie miejsce w rankingu sieci handlowych 2022 zajęła Biedronka – jej udział procentowy w badaniu Listonic stanowił 25,31% (spadek o 4,57 p.p. w stosunku do 2020 r.), a liczba list zakupów realizowanych w Biedronce wzrosła w 2021 r. dwukrotnie. Dbając o bezpieczeństwo klientów i pracowników w pandemii, portugalska sieć postawiła na automatyzację i obecnie w swoich sklepach posiada 6 000 kas samoobsługowych. Oprócz nieustannego rozwoju marek własnych, dużym sukcesem. okazała się akcja lojalnościowa Biedronki „Gang Swojaków” oraz akcja edukacyjna we współpracy z National Geographic.

Trzecie miejsce na podium tegorocznego rankingu popularności sieci handlowych zajęło Auchan, które w 2021 r. świętowało 25 lat działalności na polskim rynku. Udział Auchan na badanych listach zakupów wzrósł o 0,48 p.p. względem roku 2020, stanowiąc tym samym 9,88% wszystkich list spożywczych. Liczba list zakupów realizowanych w tej sieci wzrosła 2,75 razy!

Ranking sieci handlowych 2022

Proximity & convenience stores zyskują na znaczeniu

Kolejny rok z rzędu obserwujemy rozwój małoformatowych sklepów – dynamiczny rozwój sektora mieszkaniowego na obrzeżach miast, a także znaczna czasochłonność zakupów w wielkopowierzchniowych galeriach przyczyniają się do znacznego wzrostu liczby sklepów typu convenience i proximity. W 2021 roku królem na polskim rynku sklepów z tej kategorii została sieć Dino z udziałem3,15% wśród list spożywczych. Kolejne miejsca zajęły: Żabka (2,85%) i Stokrotka (1,69%).

convenience i proximity ranking 2022

Ranking sieci drogerii

Niekwestionowanym liderem wśród ulubionych drogerii Polaków jest sieć Rossmann – jej udział wśród list zakupów w kategorii drogerie stanowi aż 92.6%. Największym konkurentem Rossmanna, jest należąca do Jeronimo Martins drogeria Hebe, która w tegorocznym rankingu zajęła drugie miejsce (4,34%). Podium kończy Super-pharm z udziałem 2,19% list zakupów w kategorii.

drogerie ranking 2022

Gdzie urządzamy dom i ogród?

Podobnie jak w 2020 r., chętnie urządzaliśmy remonty i odświeżaliśmy wnętrza. Liczba list zakupów dedykowanych sieciom z kategorii dom i ogród wzrosła dwukrotnie – z 45 w 2020 r. do 90 tysięcy w 2021 r. Liderem kategorii, z niemalże  35% udziałem wśród analizowanych list zakupów, pozostała IKEA. Drugie miejsce zajęła Castorama, która z roku na rok rośnie w siłę (23,43%). Podium w tej kategorii zamyka natomiast sieć Leroy Merlin (17,87%).

dom i ogród ranking 2022

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również:
Ranking sieci handlowych 2020
Raport trendów zakupowych 2020
Ranking sieci handlowych 2019

Ranking popularności sieci handlowych 2022

Poznaj strategie liderów rankingu!

VII edycja „Rankingu popularności sieci handlowych w Polsce” prezentuje podmioty, które cieszyły się największym zainteresowaniem wśród konsumentów w roku 2021.

Udostępnij